Yıldırı örgütü PKK’ya serkeş ailelerin çağa nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’birlikte oturma eylemi başlatan ailelerin destani direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı yavru nöbetinde 4 yılda rastgele ahit yapılan çağrılar sonucu 37 teşkilat mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’da, oğlunun HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını sav eden anne Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019’bile yurt eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban kesmek üzere başlattığı kararlı savaş sayesinde 24 Ağustos 2019’bile evladına kavuştu. Akar’ın azimli eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’bile birçok aileye cesurluk ve düş oldu. Bu yürekli duruşu gören aileler, 3 Eylül 2019’dahi HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı çağa nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yetirmek talip ve Türkiye’nin ciharıyek yanından gelen değişik ailelerin bile katılımıyla nüsha her geçen dönem artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına kaynaşmak için sürdürdükleri azimli duruşlarıyla HDP el binası önünden ayrılmayan esas ve babalar, gökçe yazın sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine küşayiş vermeden bitmeme etti. Aileler, misil yerlerini boş tutmak üzere aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, bilcümle dünyayı etkisi altına kayran Covid-19 salgını döneminde da lazım tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride artan 3 yılda annelerinin kucağındaki füru, ağabeyleri ve ablaları üzere bakir yaşlarına eylem çadırında girdi.

Kararlı duruş 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 eş, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Temel ve babalarının “vurdumduymaz dön” çağrısına aldırmaz kalmayıp örgütten kaçarak asayiş güçlerine konfirmasyon olan çocukları gören farklı aileler, eylemlerinde daha azimli arkaç geldi. Annelerin azimli duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını fark etmek istemeyen HDP’liler, çareyi tıpkı süre kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin azimli duruşundan sonraları HDP, diyar binasında yaptığı faaliyetlerini kaza binalarına taşıdı. İddialara göre, bu süreçte yıldırı örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Tasdik olan gençler, ifadelerinde yaşadıkları her şeyin zorla yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile bağlı kalmadı. Almanya’ya büyüklüğünde ulaştı. Berlin’bile aktif ve yıldırı örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Teşrinisani 2019’dan beri bilim alamadığı kızını icat etmek için 29 Gücük Ay 2020’birlikte terör örgütüne müzahir ayrımsız derneğin uğrunda oturma eylemi başlattı. Maide T., elan bilahare eylemini Başvekillik binası uğrunda sürdürdü. Ailelerin ferah sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta denk bularak buralarda eylem başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Cemiyet Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere bindi ziyaretlerinde bulundu. Bindi ziyaretleri, bunlarla bağlı kalmadı. Yerli ve ecnebi diplomat ve bürokratlardan artist, spor camiasına kadar buldu.

Türkiye’bile ve Diyarbakır’dahi temaslarda mevcut Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Son Teşrin 2019’üstelik, Avrupa Konseyi Evcil ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Denetleme Komisyonu Türkiye insan raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Ilk Teşrin 2019’bile, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın dahi vadi aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu yıldız bilimi 8 Aralık 2019’dahi musahabe etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan mevrut gurbetçiler da annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme bitmeme edeceğiz”

Oğlu Açık Deniz üzere habitat eylemini sürdüren ana Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Eylül’bile dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana büyüklüğünde, ayakta olana büyüklüğünde, 40 senede geçse eyleme bitmeme edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Korona virüs demedik, kar, kış demedik, yaz demedik, sonsuz buradayız. Tek husus istemiyoruz. Serbest çocuklarımızı istiyoruz. Ora Allah yolu değildir; Cenabıhak yolu olsaydı derdim Allah yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 hayat teslim oldu. Ukubet var diyorlar. Ukubet namevcut” dedi.

“Eylem, Diyarbakır ile sadık kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akaret’dan sonradan HDP önüne mevrut ikinci karı olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Deneyimsizlik Kolları marifetiyle kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Eylül 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Hep Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Eylem Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin birçok yerinde eylem işleyen aileler oldu. Buradan birlikte çocuklara sesleniyorum. Anne ve babalar sizleri almayana büyüklüğünde kesinlikle vazgeçmiyoruz.”

Galibiyet Aydınlık’ın annesi Sabire Görgülü ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler yoluyla kandırılarak dağa gönderildiğini doğacak sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü yıl bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini aktaran Okumuş, “Burada dört sene değil, kırk yılda geçse mücadelemiz devam edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz esas ve babalar kendisine. Buradan evladıma bile çağrıda olmak istiyorum. Oğlum Galebe, hangi peki dön gel. Ilkokul yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diyerek konuştu.

“Medya olmasaydı kimse sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş de 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 kamer önceki oğlunun HDP’nin binasından gittiğini tez eden Begdaş, “Burada habitat eylemine önceden bu büyüklüğünde evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Bütünü ana ve babasına kavuştu. Medyanın de gücü vardı. Medya olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı. Bilcümle medyaya teşekkür ederiz. Bu binayı azamet kapatamadı, esas ve babalar kapattı. Zira bu HDP, hırsızdır. Bu torunlar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu büyüklük sokakta müesses tıpkı devlet değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın politik kolu HDP eliyle Adana’bile kaçırılıp ayrımsız şekilde terör örgütüne tasdik edildiğini tez etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde asıl ve babalar namına üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin her bir yanından mevrut aileler olarak eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en üst çocuğumuz dağdan ininceye büyüklüğünde banko buradan ayrılmayacağız. Hep böyle bilsin. HDP’lil bilsinler kim, bu devlet hepimizin. Falsolu yolda olduklarını henüz fark etmemişler. Bu mutluluk sokakta müesses aynı talih değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik aynı sene dolmadan kilit vurup kapattılar. Başı Yerde oldukları için bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: