Reisicumhur talimat vermişti, geçmiş adımı atıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının peşi sıra, ilk kadem Kocaeli’nde atıldı. Dilovası ilçesine Hakkari’den mevrut 21 mektepli, Kocaeli, Bursa, İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezerek bilgi sahibi olacak.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Gönül köprüleri kurun’ talimatının arkası sıra, evvel etap Kocaeli’nde atıldı. Dilovası Belediyesi ve Dilovası İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü vasıtasıyla gerçekleştirilen ‘Gönülden Gönüle’ projesi çerçevesinde Hakkari’den 21 öğrenci Kocaeli’ye getirildi. Öğrencileri karşılayan Dilovası Belediye Reisi Hamza Şayir, kahvaltı programında tıpkısı araya geldi. Komutan Şayir, öğrencilerle kardeşçe ettikten sonraları onların sorularını yanıtladı. Proje çerçevesinde öğrenciler, Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini gezerek, buralardaki tarihi ve kültürel mekanlar karşı durumunda bilgelik sahibi olacak. Komutan Şayir, böyle güzel aynı projeye öncülük ettikleri amacıyla mutlu olduklarını dile getirirken, projeyi bitmeme yol açmak istediklerini söyledi.

“Tarihimizle, kültürümüzle benzeri bilcümle olan bayrı bire bir milletiz”

Bugün haddinden fazla hararetli olduklarını kaydeden Dilovası Şehremini Hamza Şayir, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan KYK yurtlarıyla ait açıklamasında ‘Gönül köprüleri kurun’ demişti. Tıpkı zamanda 18-25 gözyaşı arası kardeşlerimizin Türkiye’nin herhangi bir ilinde KYK yurtlarında ücretsiz konaklayacaklarını söylemişti. Biz kendilerinin çağrılarını irade olarak algılayıp hızla hızlı ayrımsız şekilde hizmete giriştik. Bu projeye tığ önderlik fora etmek istedik. Bu proje neticesinde kardeşlerimizle buluştuk. 21 devam kardeşimizi buraya davet yazar, onları burada ağırladık. Çokça mutluyuz. İnşallah bunun devamı gelecek. Biz bile o bölgeye gidip gezmiş olacağız. Tarihimizle, kültürümüzle tıpkı bilcümle olan kadim tıpkısı milletiz. Tığ kardeşlerimizle Bursa’yı, Kocaeli’yi, İstanbul’u, tarihi yerlerimizi gezeceğiz. Kısacası Marmara’yı gezeceğiz. Kırcı mahmul biraz dönme olacak. İnşallah ayrıksı illerden birlikte devamı gelecektir. Dünden beri heyecanlıyız, heyecandan uyuyamadık. Çokça farklı bire bir his, yaşanması gerekiyormuş. İyi kim de bu çağrıyı serian hayata geçirmişiz. Tüm uray başkanlarına tavsiye mektubu ediyorum. Kardeşlerimizin heyecanları bizleri daha birlikte motive etti. İnşallah tığ bu ikbal köprülerini elan üstelik çoğaltacağız. Aceleten aceleten temas ay boşaltmak istiyoruz” dedi.

“Tarihi ve kültürel yapıları yerinde rüyet fırsatı bulacağız”

Hakkari Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Cahillik Lideri Tansu Çipo ise “Zaman burada 20 öğrencimle alay malay Kocaeli, İstanbul ve Bursa illerini gezmek amacıyla geldik. Haddizatında Dilovası Belediyesi ve Cahillik ve Spor İlçe Müdürlüğünün yapmış olduğu ‘Gönül Köprüsü’ projesiyle öğrencilerimizi getirdik. Bize sunmuş oldukları bu sunturlu imkanlardan etraf teşekkür ediyoruz. Bugün Ormanya gezisi ile başlıyoruz. Tarihi, kültürel, sanatsal alanları gezeceğiz. Daha sonraları İstanbul programında Ayasofya Camisi, Eyüp Padişah Türbesi kadar yerlerde öğrencilerimizle birlikte sıra geçireceğiz. Son durağımız yerine üstelik Bursa’ya geçeceğiz. Orada bile türlü tarihi ve kültürel yapıları yerinde rüyet fırsatı bulacağız. Katkılarından muhit emeği güzeşte herkese çokça teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

“Buranın ekin zenginliklerini çok nikbet ediyoruz”

Geziye katıldıkları üzere çok hararetli olduklarını söyleyen öğrencilerden Necla Türam üstelik “Öncelikle bizlere bu iyice geziyi düzenledikleri amacıyla haddinden fazla teşekkür ederiz. Bizleri çokça güzelce ağırladılar. Gelişigüzel şeyden çokça kıvançlı kaldık. Cenabıhak razı olsun. Buranın firez zenginliklerini çok nikbet ediyoruz. Buradan Kocaeli’ye gideceğiz, müzeleri göreceğiz. Oraları soldurmak için çok sabırsızlanıyorum, çokça heyecanlıyım” şeklinde konuştu.

Kültürel ve tarihi değerleri hıfzetmek için geldiklerini dile getiren Melek Özer ise “Kültürel, tarihi değerlerimizi sanmak için geldik. Bu geziyi bize sundukları için Dilovası Belediye Başkanı ve Gençlik, Spor Müdürlüğüne çokça teşekkürname ederiz. Haddinden Fazla heyecanlıyım. Kültürel mirasımızı öğreneceğimiz amacıyla çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: