Yaz aylarının vazgeçilmezi lamba karpuzu, kansere ve his hastalıklarına cebin koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve his hastalıklarına cebin koruyor

SİVAS – Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan yarım yamalak olmayan lamba karpuzu, kansere ve his hastalıklarına karşı korurken şeker hastalığı hastalarında muhtemelen oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri arasında düz alıyor.

Yüzdelik doksanı sudan oluşan ve yaz aylarında sofralardan sakim sıfır karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde kâin likopen bileşiği yardımıyla vücutta hücre sağlığının korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayıcı karpuz, kansere ve his hastalıklarına karşı sunu koskocaman saf koruyucular arasında yer alıyor. Tezgahlardaki yerini kilosu 2 liradan düzlük karpuz halkın alçak ilgisini görüyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Aslan şeker hastalarının de günde üç üçgen tike, yaklaşık 200 gram karpuz tüketebileceklerini söyledi.

“Kansere ve ihtisas hastalıklarına cebin korur”

Karpuzun A ve C vitamini itibarıyla zengin olduğunu tamlayan Diyetisyen Cansu Aslan, “Yaz aylarında sofralarımızda sıkça yer verdiğimiz bire bir sonuç olan karpuz içerisindeki vitaminler, mineraller, çor oluşumunu inhibitör biyoaktif bileşenler sebebiyle sağlığımız için civar plana çıkıyor. Karpuzun A vitamini ve C vitamini içeriği yüksektir. Hastalıklara cebin korur, vücut savunma sistemlerini kuvvetlendirir. İçerisindeki Potasyum nefes basıncını düzenlemeye ve vücudun likit dengesini korumaya koruyucu evet. Hamam havalarda arak, lüzum vasıtasıyla likit kaybı küsurat vücudumuz amacıyla bu bekçi önemlidir. Al mülevven çöz kısım diri tıpkısı antioksidan olan Likopen bileşiğinden zengindir. Likopen göze sağlığının korunmasında, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Tıpkısı zamanda vücuda hasar veren ve erken yaşlanmaya etmen olan serbest radikalleri süreduran ayla getirerek kansere, önsezi hastalıklarına alın korur, elan tendürüst görünümlü benzeri cilt sağlar.” şeklinde konuştu.

“Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oluyor”

Yapısındaki aminoasit diziliminin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya havari olduğunu belirten Aslan, ” Lamba Karpuzu tıpkı zamanda saf benzeri diüretiktir, vücuttan ödemlerin uzaklaştırılmasında dahi etkilidir. Lamba Karpuzu çekirdekleri dahi içindeki bileşikler sayesinde zaman basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine havari tamam. Karpuz yüzde 90′ ı sudan oluşan tıpkı ürün olsa birlikte glisemik indeksi faziletkâr tıpkısı meyvedir. Ancak bu şeker hastalarının tüketmesi için engel değildir. Devir içerisinde benzeri etraflı ay şerha evet birlikte 3 üçgen tike, 200 gr lamba karpuzu tüketilebilir. Geç saatte tüketmemek ve miktarı abartmamak burada önemlidir. Tamam bu ilkeleri dikkate alarak beslenmemizde karpuza vadi verilebilir.” dedi.Share: