84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık yığın alındı

Trabzon’da 84 yaşındaki Faik Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki kitle, Of Çap Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde dinamik Üstün Ramoğlu, yaklaşık 2 sene ilk burnunda oluşmaya başlayan kitleyi önceden önemsedi. Kütle gittikçe büyümesine rağmen Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, kan almakta ve adi bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Azamet Hastanesi’ne revan ve kulak koku alma organı boğaz uzmanı Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda çıkan kitlenin büyümesinde kendisinin dahi etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda iltihap şeklinde başladığını belirten Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım için sıradan ilerledi. Ruh Bilimsel kendisine insanı haddinden fazla etkiliyor. Nefes almakta zaman zaman zahmet çekiyordum.” dedi.

Başarılı sabık ameliyatın arkası sıra sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden faaliyetler olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’bile olmamı istedi. O ant tereddütte kaldım ve uzattık. Yersiz yere tıpkısı maraza geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması geçişsiz. Dışarıya gitmenin ayrımsız anlamı namevcut bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla fena hâlde bir görevdaşlık yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın tahminî 3 kamer önce kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kitle nedeniyle değişik tetkikler yaptığını aktaran Cerrah Dr. Köprücü, “Bundan Sonra yağ karakterli benzeri kütle olduğu yönünde doyum kıldık. Bunun operasyon ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Tutkun bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) veya fimotez roza isimli tıpkısı hastalık bu. Genelde hastayı çalışır fail ve iyileşmesi edisyon tedaviler var. Tığ değişik şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla domuzuna tıpkı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diyerek konuştu.

Burundan yaklaşık 100 gram civarında benzeri parça aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile gösterişsiz bir molekül ama burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz aslında çokça yalın kat değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve maske ile bunun gizlenebilmesi bu büyüklüğünde ilerlemesine sebep oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim için elan konforlu tıpkı ameliyat olabilirdi.” dedi.

Of Heybet Hastanesi Başhekimi Operatör. Dr. Şaban Uysal dahi hastanın ameliyatı öncesinde bir kıymetlendirme yapıldığını, hastanenin ameliyat için lüzumlu ustalık ve tıbbi donanıma akla yatkın olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun liyakatli geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine meni fail Tevazulu, “Haddinden Fazla şükür haddinden fazla gücük tıpkı sürede beş altı bir yapışkan kalarak operasyon başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler de bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: