Telif Hakkı ile 351 dosyanın tarafları, bilgili karşısına çıkmadan anlaştı

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Hak Bakanlığının ceza muhakemelerinde dostane çare olarak uygulamaya koyduğu uzlaştırma ile kentte 2022’birlikte 351 dosyada kavil sağlandı.

Mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayan, mutlak iradeleriyle devam fail uzlaştırmada, tarafların harmoni teklifini akseptans etmesiyle konuşma aşamasına geçiliyor.

Bakanlıkça belirlenen etkisiz ve hür uzlaştırmacıların yürüttüğü müzakerelerde inikat konusu olan edimi, yine etraf belirliyor. Tarafların memnuniyetini en son düzeye çıkaran uygulama sayesinde mağdurların cürüm dolayısıyla yakalanmış oldukları kötülük tezelden tazmin ediliyor.

Bayburt’ta akıbet aynı yılda haklarında süssüz yaralama, taşlama, mala zarar verme kabil suçların bulunduğu 351 dosyada şikâyetçi ve şüpheliler, Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Telif Hakkı Bürosundaki uzlaştırmacıların müzakereleri sonucu yardımseverliğin civar planda olduğu talepleri karşılayarak bilge karşısına çıkmadan anlaştı.

Uzlaştırmacı Ahmet Fırat, AA muhabirine, bir çok dosyada taraflar ortada ahenk sağlanarak hem mağduriyetin giderildiğini hem dahi yargının hisse senedi yükünün hafifletildiğini söyledi.

Dosyaları müspet tekmillemek üzere yavaş çabalama harcadıklarını tamlayan Fırat, “Telif Hakkı dediğimiz husus el gözetiminde ‘barışmak’ yada ‘şikayetten vazgeçmek’ anlamında biliniyor. Gerçekte ikisi birlikte değil. Telif Hakkı sızlanan mağdur tarafla aynasız yani kabahatli taraf ortada benzeri edime bağlanarak yada bağlanmayarak dosyanın sonuçlandırılmasıdır. Mağdur burada kendi mağduriyetini izale yerine maddi yada manevi tıpkısı yiyecek, fiil istek edebiliyor. Bizde bu talebi keleş şahsa iletiyoruz ve ölçülü yolu bularak dosyayı olumlu ayla getirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde hem yargının gelişim yükü azaltılmış oluyor hem da yakınlar bahtiyar oluyor.” diye konuştu.

Fırat, en son kendisine mevrut “kadına alın yıldırma” dosyasıyla ait şüphelinin, Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına bağlı çocuk evlerinde artan çocukların ihtiyaçları için 5 bin lira dürü yaparak mağdurla sözleşme sağladığını anlatarak bu durumun içtimai duyarlılık ve barışa bile katkı sağladığını tabir etti.

Uzalaştırmacı Elif Mumcu dahi danışmalar sırasında taraflarla yüz yüze görüşmeyi yeğleme ettiğini bunun geçim açısından daha çalışkan olduğunu söyledi.

Kamu yararına edimleri tarafların olumlu karşıladığına belen eden Mumcu, “Ortalık maddi yerine tıpkısı beklenti içerisinde olduğu ant bu mağduriyet yaşatan tarafta birlikte ters tıpkısı sıklet yaratıyor. Ama elan aşkın amme yararına edimler olduğu takdirde kendileri üzere birlikte yarayışlı olduğunu ‘benzeri şeye yarıyorum’ ‘evet kâr sağlıyorum’ ‘benim amacıyla da henüz gür olur’ deyip olumlu adımlar atıyor.” dedi.

Bu yıl içerisinde aynı çok dosyada tarafların uzlaşma sağladığına dikkati çekici Mumcu şunları kaydetti:

“Bire Bir dosyamda kıygınlık yaşatan 2 aynasız vardı. Müşteki onlardan ishal istedi. Oturup düşündük hangi yapabiliriz? Aynı kişiye 30’a mümasil dikme diktirdik. Diğerine da boya aldırıp tıpkı okulu boyattık. Bildirme azından kendisinin üstelik emeği olsun istendi. Şüpeli bunu yaparken banko ‘neden bunu yapıyorum’ deyip sitemkar tavırda bulunmadı. Aksine ‘evet ego okulu boyarım bildirme azından tıpkı şeye hayır oldum’ fikrindeydi. Onun haricinde gene iyesiz hayvanlara aynı tutar abla yardımı yaptırdık. Bunu yapan yan hakeza benzeri müzaheret sağladığı üzere ortaya konulan bedelin üzerinde cirim verdi. İster istemez bu forma kamuya yararlı edimler çevre açısından daha olumlu sonuçlar doğruyor. Bizi birlikte bu anlamda bahtiyar ediyor. Bizde tıpkı şeylere vesile olup müspet benzeri şekilde sonuçlanmasına halka, kamuya elan yarayışlı olmasından kaynaklı bizde bahtiyarlık içerisinde oluyoruz.”

Share: