Telif Bürosuna 2022 yılında gelen 617 dosyanın yüzde 97’si planlı icraat neticesinde çözüme kavuşturuldu

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı Telif Hakkı Bürosuna 2022 yılında gelen 617 dosyanın kestirmece yüzdelik 97’si yürütülen çalışmalar neticesinde çözüme kavuşturuldu.

Gelen 617 dosyanın 603’ü ise uzlaştırmacılar aracılığıyla nihayete vardırıldı. Çözüme munsap dosyaların yüzde 60’ı olumlu sonuçlanırken, yüzdelik 40’lık kısmına dahi iddianame hazırlandı. Telif Hakkı bürosu personelleri, yıl boyunca nahoş ve sızlanan ortada uzlaşmaya oluşmak namına bati iş harcayarak 603 dosyada sonuca varmayı başardılar. Öncelikle zarara düçar kişilerin zararlarını görmek yerine faaliyet örümcek uzlaştırmacılar, çocuk evlerinde artan çocukların seçkin nev ihtiyaçlarının karşılanması, direk dikimi, okulların boyanması, vakıflara mülk bağışında bulunulması kabil toplum yararına olan işlerde bile yakınan ve nahoş beyninde ölçülü yolu bularak yanlar arasındaki sorunları giderdiler.

Yıl boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren uzlaştırmacı Elif Mumcu, harmoni sağladığı hırsızlık dosyasında ongun dikiminde tarafların uzlaştığını belirterek, “tek arakçılık dosyasında 2 bed vardı, yalınlık cezaevinin bahçesi ağaçsız tıpkısı alandı, oraya 30 civarlarında dikme dikimi yaptırdık. Tıpkı diğer dosyada ise Akşar köyündeki Gençosman İlkokulunu münasebetsiz burunlamak isteyince boyalarını alıp, okulumuzu boyadı. Canip bunu kabul ederken bir faydam olsun diye niteleyerek yapıyor Yıldırma dosyamız vardı onda üstelik sokak hayvanlarına abla yardımında bulundu. Bu şekilde yardımlar oldu, normalde 300 lira tıpkısı tutar alay konusuyken canip elan fazlasını vereceğini söyledi o şekilde ödül yaparak, dosyayı nihayete vardırdık” diye niteleyerek konuştu.

Tıpkısı diğer uzlaştırmacı Ahmet Fırat ise ‘kadına alın tehdit’ dosyasında kıygın ile görüştüğünde yurtlarda artan çocuklar amacıyla şüpheliyle 5 bin liralık uzlaşmaya varacağını söylemesi üzerine, şüpheliyle görüşerek Aile Içtimai Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki yurtlarda kalan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi için 5 bin liraya uzlaşmaya varıldığını ve dosyanın kapandığını ifade etti.

Uzlaşmaya sızmak için ellerinden geleni yaptıklarını bildiren Fırat, “Çokça çabalama harcadığımız anlar oluyor, bütün bütün uzlaşılsın de dosya mahkemeye tefehhüm etmesin diyoruz. Nefer inatçıysa tığ ne yaparsak yapalım fikrini değiştiremiyoruz. Bu yol taraflarla anlaşmak adına korkulu çalışma harcayıp konu hakkında şahsı bilgilendiriyor, işin türel boyutlarına değiniyoruz. Ant da haddinden fazla cesim alın tarafa ant veriyoruz, uzlaştırmanın mahiyetini anlamasına antlaşma vererek sorunu çözüyor, çözüme kavuşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda dolandırıcılık dosyalarının çok aşkın olduğunu belirten Fırat, ilk etapta mağdurun zararını koparmak yerine icraat yürüttüklerini rapor ederek, mağdurun zararını giderme gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Fırat, zılgıt, hakaret, arakçılık dosyalarında ise rekiz dikimi, vakıflara, okullara, barınaklara ihsan etme konularında yakınlar beyninde uzlaşmanın liyakatli ayrımsız şekilde sağlandığını vurguladı.

Kamu yararını gözeten edimlerle toplum yararı sağlama hedefleri doğrultusunda debi ettiklerini kaydeden uzlaştırmacı Bilal Durmuş, “Sevimli öncelikle öz zararını icat etmek istiyor genişlik çok talepler o yönde geliyor. Uzlaştırmacı arkadaşlarla mevrut talepler doğrultusunda cereyan ediyor elan sonrasında dahi amme yararına olacak hayır işlerde uyum yoluna gidiyoruz. Tığ dahi diyoruz güzellikle bu işi çözelim, nihayete vardıralım diye ihsan yaptırma için, amut ongun işlerine yönelerek hem taraflarla uzlaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumsal medyada ünlülere taşlama edilmesi dosyalarında uzlaşmanın çok baskı gerçekleştiğine değinen Durmuş, “Toplumsal medyada şahıslar değerlendirme yapıyorlar, kendilerince taşlama etmediklerini düşünüyorlar ama yaptıkları yorumlarda türel kendisine hakaret etmiş bulunuyorlar. Bu cins dosyalarda uyum ulaşmak haddinden fazla el. Muhtemelen ücretlerle mağdurun avukatları bizlere geliyor ve şüpheliyle harmoni için başvurmak istiyorlar. Bazen kamuya hayır amal dışında birlikte uzlaşma için giden mağdurlar oluyor” ifadelerini kullandı.

Toplumsal medyada insanların tahrik edici, ajitatör haberlere kıymetlendirme yaparken ayrımsız kat daha düşünmesi çağrısında bulunan uzlaştırmacı Ermiş Canaslan, “İnsanlar toplumsal medyada taşlama ettiklerinin farkında dahi değiller, kıymetlendirme yaptıklarını zannediyorlar amma içeriğine baktığımızda bahis hakarete, tehdite büyüklüğünde gidebiliyor. Bundan Sonra insanlar vakit kaybetmeden ceza davasıyla kalmıyor, hukuk davası açmaya başladılar ilkin on paralık bu büyüklüğünde yoğun hukuk davası açılmazdı. Daha Çok aceleten insanlar hakaret davası açabiliyorlar. O yüzden vatandaşlar daha dikkatli davranmalı. Uzlaştırma işini uzlaştırmacılar adına şöyle seviyoruz. Bizim iş yükümüz çok fazla, 100 dosyada diyelim 60 dosyada uzlaşmaya varmışmışız, bu söylemek oluyor ki 60 dosya mahkemede görülmeyecek, Yargıtay mahkemelerine gitmeyecek anlamına geliyor. Bu 60 dosyadan telif hakkı aracılığıyla kurtulmak çok domuzuna diyebiliriz” sözlerini kullandı.

Bununla alay malay uzlaştırmacılar, neva bürosunun haddinden fazla aşkın dosya çıkardığını, işlemlerin hızlıca yürütüldüğünü ve liyakatli sonuçlara ulaştıklarını bildirerek uyum oranını yüzdelik 60’lardan henüz yukarıya tarh gayretin içerisinde olacaklarını söylediler. – BAYBURT

Share: