Kılıçdaroğlu’ndan Karı Adayları Tutma Derneği’ne sıkıntı: Kadınları örgütleyin, özlük adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TALIH Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis umumi heyet ve şube başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede kadın hareketinin zihayat olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, karı kadınlarına ve maraba kadınlara hele tedirginlik olmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Sülale Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların konuşu özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe etkin kadınların ve gençlerin toplumsal asayiş primlerini yatıracağız, böylelikle vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Dizge doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde refah ortamında, huzur içre yaşayacak. Içtimai şevket olmanın gereğini adına getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonraları hesaplı ağırlık dinamik kadınlar amacıyla ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Kadın istihdamını tasarruf etmek için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin avrat istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Arz balaban taleplerinin siyasette değer künde olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek avrat milletvekili çıkarmayan 20 mülk bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin iklim ve ilçe başkanlarıyla bir araya gelerek, farkındalık çalışması çırpmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça güzel ayrımsız fırka ve Türkiye amacıyla kritik aynı öneme sahip. Birlikte hareket ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonradan, “Biz kadınların Meclis’te değer temsili üzere yasa teklifi hazırlayan benzeri partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin on paralık saylav namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar birleştirme gücüyle kişi karı adaylarını çıkarsın, namzet olmaya türe kazansınlar. Lütufla değil, ferman ortaya koyarak saylav olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım koyun. Serencam seçimlerde kadın kocabaşı sayısındaki artım ne büyüklüğünde umut vericiydi. Milletvekilliği amacıyla da aynı tür. Kadınların düzenleme gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren avrat üyelerimizden ödenti almaya serencam verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok koca. Erzurum’dahi benzeri pusula kafe açılmasını istemiştim. Bire Bir belediyemiz sayesinde Erzurum’bile açılan pusula kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus zinde kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’da, Aksaray’dahi, Kayseri’üstelik, elhasıl büyüklük genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: SELIM PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka üstelik “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın vekil gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı yürümek. Fiyat bire bir Türkiye bina etmek. AKP gidecek, teadül gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: