Sıcak havadan bunalanlar sahillerde su oluşturdu

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra ile Bartın’ın Amasra ve Sakarya’nın Karasu ilçelerinde sıcak havadan bunalan vatandaşlar, denize girerek serinledi.

Bartın’ın Amasra ilçesi, gelgel sıcaklığının artmasıyla hafta sonunu tatilini punt bilenlerin akınına uğradı.

Amasra Kalesi ile 2015’te UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ne eklenen ilçe, el değmemiş koyları, temiz kumsalları, birkaç alternatif denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin birlikte balık ağırlıklı aş damı kültürüyle yerel ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Albeni sıcaklığının 32 rütbe ölçüldüğü ilçeye mevrut vatandaşlar, Basit Liman ve Nazik Liman plajında denize girdi, öz bahçeleri ve parklarda serinlemeye çalıştı.

Çekiciler Çarşısı, Balaban Liman, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Hars Parkı’nda espas nâkil tatilciler, mendirek ve kayalıklarda mübarek mübarek fotoğraf çektirdi.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakırdoğan, AA muhabirine, ilçenin özellikle Ankara ve çevre illerden çokça sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Amasra’nın hele hafta sonları gelişigüzel ziyaretçilerin bent odağı olduğunu nâkil Çakır, “İlçemiz, özellikle bahar mevsimlerinde elan sakin ve kımıldamayan bire bir görsellik sunuyor. Amasra’yı özellikle bahar aylarında kaldırmak, balıkçı lokantalarında güre balık çeşitlerini kemirmek, sahilde ve kermen içindeki tarihi sokaklarda gitmek, tatilcilere farklı ayrımsız gösteriş sunuyor. Zaman üstelik özellikle Ankara ve İstanbul kalkışmak için türlü illerden gelen tur organizasyonlarıyla yavaş benzeri bahir yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kandıra sahillerinde çokluk

Sonbahar mevsiminde albeni sıcaklığının 35 paye ölçüldüğü Kocaeli’üstelik vatandaşlar, Kandıra sahillerinde kükremek oluşturdu.

Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci sahillerinde bazı vatandaşlar denize girerek serinlerken, bazıları da kumsal şemsiyelerinin altında oturmayı tercih etti.

Bazı aileler ise sahilde çocuklarıyla oynayarak devir geçirdi.

Vatandaşlardan Erek Önder, eşi ve kızıyla sezonun son ısıdam günlerini denize girerek gitmek istediklerini söyledi.

Ailesiyle ilçeye mevrut Öz Saygı Keleş dahi “Son namına gelelim dedik. Evire Çevire doğanın, pir denizin keyfini derk etmek, Kandıra’nın güzelliğini örtmek için geldik. Güzelce geçiyor. Ailem, çoluk çocuk bahtiyar. Onlar keyifli, mutlu olunca ego de keyifliyim. Burası filhakika doğaüstü bire bir kayran.” diyerek konuştu.

Erkan Görgülü ise “Sezonun serencam günleri, daha çok bu güneşler benzeri daha gelmez. Ailece mevsim finalini düzenlemek üzere denize geldik. Gelgel begayet ısıdam.” ifadelerini kullandı.

Sıcak havayı fırsat bilenler Glokom sahiline akış etti

Sakarya’nın Karasu sahilinde da güz mevsiminde, yaz sezonunu aratmayan su görüldü.

Hava sıcaklıklarının zaman normallerinin üstünde seyretmesiyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

Çocuklarıyla sahile gelen Feride Yavuzyiğit, “Hafta Arası çocuklarımız okuldaydı. Hafta sonu tatilini fena hâlde değerlendirelim istedik. Denizin böyle fena hâlde olmasını ve havanın hamam olmasını vesile düşünülerek sahile geldik. Bunlar sonuç domuzuna eyyam, önümüzde yağışlar var.” ifadelerini kullandı.Share: