Tepebaşı Belediye Reisi Ataç, ‘Koruyucu Hekimlik’ Uygulamasını Değerlendirdi

Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç, Esenlik Bakanlığı’nın 0-12 gözyaşı kollar için koruyucu gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere başlattığı uçman uygulamayı değerlendirdi. Ataç, “Geç kalınmış aynı aplikasyon üstelik olsa büyük buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Yavru Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne arbede 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Esenlik Bakanlığı’nın 0-12 yaş kollar amacıyla yardımcı munsap ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te ‘Aile Diş Hekimliği’ modelini uçman aplikasyon yerine başlatması konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Sağlıklı nesillerin yetişmesinde yardımcı tabiplik uygulamasının önemini tamlayan Komutan Ataç şöyle konuştu:

“Geç kalınmış bire bir uygulama birlikte olsa büyük buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Çocuk Munsap ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne arbede 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı. Çocuklarımızın merkezimizde geçmiş girdikleri kayran eğitim bilimi salonumuzdur. Eğitim salonumuza Prof. Dr. Nusret Fişek’in adını verdik. Çünkü Nusret Hoca’nın 1961’dahi yaptığı sosyalizasyon yasasının temelinde havari tabiplik var. Yardımcı tabiplik anlayışı, afiyet sistemi amacıyla kocaman ayrımsız anlayıştır. Afiyet sistemi üzere tasarruflu tıpkısı yöntemdir. Inhibitör ve apotr hekimlik maliyetleri, tedavi maliyetlerine bakarak daha düşüktür. Amma son 20 yıldır, bugünkü iktidarın ağzından benzeri öğün birlikte yardımcı doktorluk adını duymadık. Nihayet bu önemi çok geç da olsa anladılar. 0-12 gözyaşı ayrıntılar için apotr gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi için uçman uygulama başlatılacağını öğrendik.

“MERKEZİMİZDE 65 BİNDEN FAZLA ÇOCUĞUMUZ GÖZLEMİMİZDEN GEÇMİŞ”

Bizler koruyucu hekimliğe çokça derece veriyoruz. Polikliniğimizdeki hep dahi ağız ağıza apotr tabiplik üzerine kurulu. Söz Gelişi İsveç’te 1990-2000’li yıllar arasında diş sağlığı alanındaki apotr tabiplik uygulamalarıyla çocuklarda diş çürüklerini sıfırladıkları görülmüş. Biz üstelik bu örnekten yola çıkarak merkezimizde verdiğimiz eğitimlerde havari hekimliğin esasları anlatıyor, çocuklarımıza ve aileler ile üstelik paylaşılıyoruz. 8-9 senelik süreçte bilcümle çocuklarımızı ve çalışmalarımızı arşivledik. Terbiye aldıktan sonraları çocuklarımız kliniğe geliyor, klinikte dudak muayenesi yapılıp bilgelik işleme aktarılıyor. Ondan bilahare çocuklarımıza randevu veriliyor. Otama bitinceye büyüklüğünde takibine bitmeme ediyoruz. Senede iki kat birlikte çocuklarımızı davet edip kontrollerini yapıyoruz. Hakeza aynı yöntem işliyor. Şimdiye büyüklüğünde merkezimizde 65 binden çok çocuğumuz gözlemimizden geçmiş. Bu çok kilolu tıpkısı miktar. Burada tek iş ücretli yapılmıyor, tamamen ücretsiz. İşte sosyal belediyeciliğin sunu heybetli noktalarından tıpkı tanesi budur. Buradaki memnuniyet yüzde 100. Merkezimizde hoppadak diş tedavisi yapılmıyor, tıpkısı zamanda psikoloğumuz var. Buraya diş hekimine gitmekten korkan çocuklarımıza hizmet veriyor. Bilcümle çocuklarımızı dişleri ile ilgili sıkıntıları olduğunda merkezimize çağırma ediyorum. Eskişehir’in çocuklarına havari tabiplik ve toplumsal belediyecilik anlayışı ile ücretsiz biçimde hizmet sunmaktan belde haddinden fazla mutluyuz”

Share: