Ilımlı hasarlı çıkan Balcalı Hastanesi’nde hastalar boşaltma ediliyor

KAHRAMANMARAŞ ve Hatay merkezli depremler sonrası sırtçı kolonlarında mutedil hasar tayin edilen Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde hastalar tahliye ediliyor.

Adana’da 50 yıl geçmiş kurulan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nin ana binasındaki sırtçı kolonlarının, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler sonrası yapılan incelemelerde ılımlı düzeyde hasar gördüğü tespit edildi. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin incelemesinin ardından binanın tahliyesine karar verildi. Cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinden itibaren servislerde ve tehlikeli hizmet ünitelerinde yatan hastaların ayrıksı hastanelere nakil ve transfer işlemleri başladı. Icraat bugün birlikte sürerken hastanedeki çevirici gereçler dahi parça parça kamyonlara yüklenerek taşınıyor.

REKTORLÜK AÇIKLAMA YAPTISabah saatlerinde Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’nün yaptığı bağlanmış açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“20 Şubat 2023 tarihinde Hatay merkezli gerçekleşen depremlerden sonradan hastanemiz hem Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tedris üyelerimiz hem bile Adana Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekibinden oluşan 9 nefis benzeri encümen eliyle incelenmiştir. Uzmanlardan oluşan bu komisyonca aslında bozuk ve yıpranmış olan binalarımızın üst üste gerçekleşen depremler nedeniyle üzücü kullanılmamış bire bir depreme maruz kalması halinde riskli olabileceği kanaatine ulaşılmıştır. Zımnında bu riziko zımnında hastanemizden, hiçbir hastamız mağdur edilmeyecek şekilde Adana Kent ve Yüreğir Büyüklük Hastanelerine ilaç gayeli geçmiş akşam ezanı başlayan hastalarımızın tahliyesi cemi gece devam etmiştir. Onkoloji hastanemiz bu boşaltma kapsamı dışındadır.”

Share: