Göksu Nehri’ni kirlettiği tespit edilen iki tesisin faaliyeti durduruldu

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Mersin Ağacı’de Göksu Nehri’ni kirlettiği tespit edilen 2 prina el işi tesisine faaliyeti durdurma ve 3 milyon 73 bin lira idari para cezası verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sazak’in Mut ilçesinde 23 zeytinyağı istihsal fabrikası ile 2 prina işleme tesisi, Silifke’de ise 8 zeytinyağı üretim fabrikası ile 1 prina işleme tesisinin bulunduğu belirtildi.

Göksu Nehri’nin renginin, zeytin karasuyu deşarjından değişmesi ve buna sınırlı karine oluşumu dolayısıyla Sazak Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce bölgedeki tesislere yönelik denetleme yapıldı.

Açıklamada, 25 Kasım’üstelik yapılan rutin denetimlerde Göksu Nehri’ne karasu deşarjı yaptığı belirleme edilen 1 işletmeye 131 bin 516 liralık yönetsel nakdî ceza uygulandığı hatırlatıldı.

18-20 ve 21 Aralık’ta dahi bölgedeki tesislere müteveccih akşam ve ruz saatlerinde teftiş yapıldığı tamlanan açıklamada, şu bilgilere meydan verildi:

“Kasaba Kanunu’na ihtilaf eden biri önceleri tayin edilen 2 skor işletmeye 2872 sınırlanmış Yer Kanunu’nca bütün 2 milyon 941 bin 920 liralık yönetsel nakdî ceza uygulandı. Toplanmış meri yönetsel para cezası 3 milyon 73 bin 436 teklik oldu. Bu tesislerin faaliyetleri Belde Kanunu kapsamında lazım ilaç ve izinler alınıncaya kadar durdurulmuştur. Bire Bir zamanda bu işletmelerin yetkilileri üzerine Cumhuriyet Altını Başsavcılığına yanlışlık duyurusunda bulunularak adli proses başlatılmıştır. Bölgede kâin ve atılan akarsu (zeytin karasuyu) oluşturan tesislere müteveccih denetim faaliyetleri bitmeme etmektedir.”

Share: