NATO, insani yardımlarına bitmeme ediyor

NATO müttefikleri yerine geri itibariyle Türkiye’ye 500 otağ ve 10 metrik ton tıbbı yardım gönderildiği belirtildi. NATO’nun daha geçmiş göndereceğini duyurduğu 1000 tahaffuz tesisinin (konteynır) geçmiş bölümünün ise bu hafta süresince Türkiye’deki depremzedelere ulaşması bekleniyor.

NATO vasıtasıyla geçmiş yapılan açıklamada Pakistan’dan yola sâdır 500 çadırın Adana’nın İncirlik üssüne vardığı belirtildi. Çadırların yanı sıra 10 ölçümlü ton tıbbı yardımın birlikte bir sevkiyatla gönderildiği ve beherglas çadırın 23 metrekare olduğu kaydedildi. NATO, Türkiye’ye 7 Gücük Ay’tan bu yana toplamda 279 titrem insancasına arkalama gönderdiğinin altını çizdi. NATO elan ilk göndereceğini duyurduğu barınma tesisleri ile ilişik şu ifadeleri kullandı:

“Aynı zamanda NATO, beş altı bin kişiye eğreti barınma sağlamak için Türkiye’ye kestirmece 1.000 taşımalık gönderiyor. Yüzlerce taşımalık taşıyan önce ticaret gemisi 19 Şubat 2023 Ilişki günü İtalya’nın Taranto limanından Türkiye’ye cereyan etti ve bu hafta varması bekleniyor.”NATO’NUN BARINMA TESİSLERİ  NATO’dan 10 Küçük Ay’ta yapılan kayıtlı açıklamada, müttefiklerin 6 Şubat’ta meydana mevrut yıkmacı depremler dolayısıyla yerlerinden edilen insanların barınmasına dayanaklık etmek için mecmu kuvvetli yarı temelli melce tesisleri (konteynır) konuşlandırma üzerine anlaşmaya vardığı belirtilmişti. Konteynır şeklindeki barınak tesislerinin, normal şartlarda NATO vasıtasıyla tatbikatlar ve operasyonlar amacıyla konuşlandırılabilir ayrımsız karargah kompleksi adına kullanıldığı ve ısıtma, vahim jeneratörleri, tıbbi tedavi alanları karışma aynı paradigma olanakla donatılabildiği ifade edilmişti.

Share: