Kırklareli’nde afetzede çocukların yüzü “Karagöz-Hacivat” gösterisiyle gülüyor

Kırklareli Gençlik Merkezi gönüllüsü Fatih Ümitli, “Asrın felaketi” adına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra kente mevrut afetzede çocuklar amacıyla Karagöz ve Hacivat silüet oyununu sahneliyor.

6 Şubat’taki depremlerden etkilenen 11 ilden Kırklareli’ne mevrut ara sıra afetzedeler, kendileri üzere tahsis edilen Gençlik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış Şemsettin Sami Eş Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

Fatih Ümitli üstelik “Depremzede Ayrıntılar İçin Halk Ele, Rağbet Gönüle” projesi kapsamında mektepli yurdundaki çocuklara silüet oyunu sunmaşa başladı.

Kollar röfle oyunu ile bazı bazı kahkaha atıp doyasıya eğleniyor.

Oyunu çocuklarıyla birlikte izleyen ailelerin üstelik bazen yüzlerinin güldüğü gözlendi.

Umutlu, AA muhabirine, Karagöz ve Hacivat silüet oyununda çocukların heyecanlarının faziletkâr olduğunu söyledi.

Çocukların eğlenmesinden ve gülümsemelerinden sağlık aldığını ifade fail Umutlu, depremin peşi sıra Hatay’a giderek hayalet oyunu ile çocukları, depremin izlerinden ırak tutmaya çalıştıklarını kaydetti.

Çocukların bire bir çoğunun gölge oyunu ile henüz önceden tanışmadığını tamlayan Umutlu, “Çocukların eğlenmeleri için o zehir iklimden uzaklaşmaları gerekiyor. Çocukları iyileştireceğiz ve onları güldüreceğiz ki, onların aileleri gülsün. Aileler çocuklarının mutlu olduklarını gördüklerinde ruhsal namına rahatlayacaklar. Ayrımsız arada bulunmazsak, dayanışmazsak, birbirimizi güldürmezsek bu işin üstesinden gelebileceğimizi da düşünemiyorum.” dedi.

Çocuklardan Yakup Çomali ise oyunu daha geçmiş tek izlemediğini, izlerken çokça eğlendiğini dile getirdi.

Share: