IAEA Başkanı Grossi: Bağımsız Milletvekili risk değerlendirmesi için kayran ziyareti lazım

Konfedere Milletler (BM) Asayiş Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki durumu görüşmek üzere yapılan aynı oturumda mütekellim Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun çekirdeksel asayiş ve esirgeme alanlarında büyük ustalık operasyon yürütmesine olanak sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın nükleer güvenlik risklerine ilişkin hür ayrımsız riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması amacıyla vacip olan, kayran ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek üzere yapılan ayrımsız oturuma video bağlantısı tarafından konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun nükleer asayiş ve esirgeme alanlarında koca teknik operasyon yürütmesine imkân sağlayacağını belirtti.

“TEMAS İKİ TARAFIN DAHI IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI ISTEK EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz artan yapı bölgesinde tamlık askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna eliyle sağlanan en son bilgilere binaen, IAEA uzmanları, bombardıman yahut diğer akıbet askeri eylemlerin aynı sonucu olarak nükleer güvenliğe müteveccih evgin bir zılgıt olmadığı ön değerlendirmesinde bulundu. Ancak bu giderek değişken. Bu silahlı çatışmanın temas iki tarafının bile IAEA ile işbirliği yapmasını ve olabilir olan sunu güdük sürede tıpkısı ekibin Zaporizhzya Nükleer Santrali’ne gitmesine müsaade vermesini rica ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN VADI ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar karşı çelişkili bilgiler aldığı ve fiziki namına sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin liderlik edeceği böyle tıpkı görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziksel hasarı değerlendireceği, temel ve sakınma emniyet ve düzenlilik sistemlerinin meşgul durumda olup olmadığını belirleyeceği ve taharri odası personelinin iş koşullarını değerlendireceği tabir edildi. Grossi, “IAEA’nın çekirdeksel güvenlik risklerine ilgilendiren mutlak aynı risk değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için lazım olan, saha ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak benzeri fariza elden IAEA’nın özgür çalışmasına faydalı olmakla kalmayacak, bir zamanda çekirdeksel santralin operatörleri ve düzenleyicileri amacıyla dahi faydalı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: