Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın sunu balaban suçlarından biri

Ukrayna Cesamet Başkanı Volodimir Zelenski Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en nazik suçlarından biri’ olduğunu belirterek, “Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından ağız ağıza çekilmesi ve Ukrayna’nın santral çevresindeki kapsam üzerindeki tam kontrolünün yeniden sağlanması, tamam Avrupa amacıyla çekirdeksel güvenliğin yeniden sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta planlı dürü konferansında Ukrayna için 1,5 bilyon euroluk yardım toplandığını belirterek, “Kopenhag’daki bağış konferansına katıldım. Bunlar Ukrayna’nın ortağı 26 büyüklük. Ramstein Çekicilik Üssü’ndeki toplantıların devamı namına başka tıpkısı eşkâl oluşturdular. Bu hat, silahlar, mühimmat, askeri terbiye, mayın likidasyon, kurtarılmış bölgelerin iyileştirilmesi karışma olmak için teferruatlı vadeli destekle ait. Konferansın önceki sonuçlarını şimdiden aldık. Toplantının açılışının dakikasında ardından Danimarka, Ukrayna’ya 110 milyon euro tutarında kullanılmamış bire bir destek paketi açıkladı. Genel kendisine, konferansta hoppadak tıpkısı günde, alelhusus dirimsel cephane üretimi amacıyla harcanacak olan 1,5 milyar euro toplandı” şeklinde konuştu.

“RUSYA’NIN SANTRALDEN TAMAMEN ÇEKİLMESİ AVRUPA’DA NÜKLEER GÜVENLİĞİ YENİDEN SAĞLAYACAKTIR”

Ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski, Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ne da değindi. Santral çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en iri suçlarından biri’ olduğunu söyleyen Zelenski, organizasyon topraklarında Rusya’nın ayrıksı bire bir bombardımanının kaydedildiğini belirtti. Zelenski, “On Paralık kimse bir nükleer santrali bu kadar açık aynı şekilde cemi dünyayı yıldırma gitmek ve ara sıra şerait istikbal aylamak için kullanmamıştır. Kesinlikle dünyadaki cümle, işgalcileri Zaporizhzhia çekirdeksel santralinin topraklarından kovmak üzere derhal tepki vermelidir. Bu yalnız Ukrayna’nın aynı ihtiyacı değil, toptan çıkarla ilgilidir. Bunu, Birleşmiş Milel (BM) Asayiş Konseyi’nden devletler arasındaki temaslara büyüklüğünde seçkin düzeyde vurguluyoruz. Hemen Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından tamamen çekilmesi ve Ukrayna’nın santral çevresindeki genişlik üzerindeki cümle kontrolünün yeniden sağlanması, birlik Avrupa için nükleer güvenliğin yeniden sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Share: