Rusya’daki aynı cezaevinde tecavüze uğrayan mahkum: “Öfkemi atabilmek amacıyla avaz nara bağırıyorum”

BBC’nin konuştuğu sakat mahkumlar Rusya’daki cezaevlerinde sistematik ezinç ve tecavüze maruz kaldıklarını anlattı. Bu tuhaf istismarları sergileyen kaynak kayıtları sabık sene sızdırılmıştı.

Uyarı: Bu bilgelik erinçsiz edici görüntüler ve cinsel tacize ait ayrıntılar içermektedir.

Rusya’nın güneybatısındaki Saratov delik hastanesi sabık sene mahkumlara yapılan işkencelerin tüyler ürpertici görüntülerinin tıpkı eş hakları kuruluşuna sızdırılması ve uluslararası medyada haberlerinin vadi almasıyla gündeme gelmişti.

Aleksey Makarov, 2018 yılında zedelenmek suçundan aldığı 6 almanak cezanın kalanını elde etmek amacıyla Saratov cezaevine nakledilmeden önce buranın üzücü şöhretini duymuştu.

Apayrı cezaevlerinden Saratov cezaevindeki hastaneye gönderilen mahkumlar, kendilerine tutkun kapılar ardında eziyet yapılabilmesi amacıyla dandik tıbbi gerekçeler uydurulduğunu söylüyordu.

Rusya cezaevleri serian şipşak hiçbir bağımsız milletvekili denetime tabi değil. Delik hastaneleri ise karantina kuralları dolayısıyla henüz de denetimden uzak.

Makarov, hakikaten hastaydı. Tüberküloz teşhisi konmuştu ve durumu nedeniyle namına kavi dokunulmamasını umuyordu.

Ancak orada tutulduğu süre içerisinde iki sefer tecavüze uğradığını anlatıyor.

Mağdurlar ve uzmanlar Makarov ve farklı mahkumların maruz kaldığı taciz ve istismarın tamamen mahbes yönetiminin bilgisi ve onayı dahilinde gerçekleştiğini, elan bilahare mahkumlara şantaj ve zılgıt malzemesi namına kullanıldığını söylüyor.

İlk nöbet 2020’de azap gördü

Büyük şamata mucit sızdırılan eziyet görüntüleri Rusya hükümetini skandalla ilgilendiren adımlar atmaya zorladı.

Mutlak Moskof medya projesi Proekt’e bakarak 2015 ile 2019 arasında Rusya ve bağlı bölgelerindeki cezaevlerinin yüzde 90’ından azap şikayetleri gelmişti.

Fakat çokça yavaş cereyan ediliyordu.

BBC bu döneme ait binlerce murafaa belgesini inceledi ve yer bati mahkum istismarı davalarında 41 kodes görevlisinin suçlu bulunduğunu belirleme etti. Fakat bunların neredeyse yarısının cezaları ertelenmişti.

BBC antrparantez Makarov karışma bir nice eski mahkumla cezaevlerindeki deneyimlerini konuştu.

Makarov ilk kez 2020 Şubat’ında ezinç gördüğünü anlatıyor.

Mahbes yönetimine alın benzeri kapan süresince olduğunu itiraf etmesini istiyorlardı, ancak o de reddediyordu.

Üç adamın cinsî şiddetine uğradığını anlatıyor:

“10 dakika boyunca dövdüler, giysilerimi parçaladılar. Sonraları iki saat sonsuz fırça sopasıyla tecavüz ettiler. Bayıldığımda üzerime soğuk su döküyorlar ve baştan masanın üstüne yatırıyorlardı.”

İki kamer bilahare aynı husus tekrarlandı.

Makarov saldırganlara 50 bin ruble (890 dolar) ödemeye zorlandı ve bu konuda konuşmasını engellemek için tecavüze uğradığını düşünüyor.

Makarov, BBC’ye hücum sırasında kaynak kaydı yapıldığını bile anlattı. Mahkumlar bu kabil aşağılayıcı görüntülerin sızdırılmasının bir şantaj unsuru kendisine kullanıldığını biliyor.

Tecavüzcüler, bambaşka mahkumlardı ama Makarov ve değişik mahkumlar bu kişilerin mahpushane yönetiminin talimatı ve onayıyla akım ettiğinden hiç kuşku duymuyor.

İşkence sırasında çığlıklar duyulmasın diyerek haddinden fazla ses müzikler çalındığını söylüyorlar.

Görüntüler kuşkusuz sızdırıldı?

Geçen sene Saratov cezaevinde çekilen görüntüler yeniden sakat ayrımsız mahkumun sebebiyle yayınlandı.

Sergey Savelyev onlarca mahkuma yapılan azap ve aşağılamanın görüntülerini cezaevinden çıkarmayı başardı.

Personel sıkıntısı yaşanan cezaevinde tıpkısı süre düzenlilik bölümünde çalıştırıldığı için görüntülere ulaşabilmişti. Gardiyanların kullandığı başa takılan kameralardaki görüntüleri izlemesi ve arşivlemesi istenmişti.

Savelyev BBC’ye, gardiyanların mahkumlara ezinç fethetmek gibi ‘kalıntı işlerini’ başka mahkumlara devretme ettiklerini ve kameraları onlara vererek kaydettirdiklerini anlattı.

Anlattıklarına göre “güvenlik bölümünün şefi başa takılan kameralardan verilmesini istiyor”, daha sonraları bu kayıtların bazılarını kaydetmesi ve kimi vakit birlikte daha peş dozaj personele gösterilmek için benzeri hard diske geçirilmesini istiyordu.

Kapalı kapılar ardında azılı şeyler yaşandığını anladığı antlaşma dosyaları kopyalayıp saklamaya başladı.

Gardiyanların sulu işlerini yaptırdığı mahkumlar

Savelyev, gardiyanların bu zümre işleri yaptırdığı kişilerin, hüküm suçları işlemiş aheste mahkumlar olduğunu anlatıyor.

Cezaevinde teferruatlı yıllar kalacakları amacıyla yönetimden kâh tavizler koparabilmek, daha bayındır edebilmek için bu çeşit şeyleri beğenmek işlerine geliyor.

İnsan hakları gönüllüsü Vladimir Oseçkin’in oluşturduğu Gulagu.net adlı sitede yayınlanan videolarda işkencecilerin izlediği yöntemler ve bunları yapmaya ne büyüklüğünde alışkın oldukları görülüyor.

Oseçkin, “Birbirleriyle işaretle anlaşıyor, eşgüdümlü bir şekilde debi ediyor, konuşmadan hangi yapacaklarını biliyorlar çünkü çok mücerrep benzeri herkes içinde hareket ediyorlar. Tıpkısı klipte adamlardan biri ezinç yapılan kişinin, taarruz edilebilmesi üzere bacaklarının açılması amacıyla belen verdiği görülüyor” diyerek anlatıyor.

Savelyev’in kanıtları sızdırmasını takiben altı mahkum gözaltına alındı fakat seçme şeyi inkar ettiler.

İki kamer bilahare Saratov cezaevi hastanesinin müdürü ve müdür muavini bile gözaltına alındı.

İkisi bile videolardaki işkencelerle ilgileri olmadığını söylediler.

Putin müdürü değiştirdi

Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin Rusya Cezaevleri Umumi Müdürü’nü değiştirdi ve değişimi uydurmak için “dizgeli önlemler” alınacağını söyledi.

Sabık kamer yasalarda yapılan değişiklikle güvenlik ve uygulama yetkililerinin güçlerini kötüye kullanarak işkenceye başvurmasına dokunaklı cezalar getirildi.

Fakat kayırıcı hakları grupları işkencenin ayrı benzeri suç olarak ceza hukukunda kayran almadığına özen çekiyorlar.

Aslında Putin 2018 yılında, bu misil Moskova’nın kuzeyinde Yarovlav cezaevinde mahkumların dolgun dövülmesine dayalı kanıtlar sızdırıldığında da değiş vaad etmişti.

Yaroslav cezaevinin 11 personeli yargılanmış ve 2020 yılında türlü olan genişlik bağan cezalara çarptırılmışlar, iki en son düzey çıkışlı birlikte aklanma etmişti.

En bir iki 350 mahkuma eziyet

Ancak ülkede bugüne kadar yaşanan sunma şişman kodes ezinç skandalı Sibirya’nın Irkutsk bölgesinde ortaya çıktı.

2020 yılında Angarsk’taki 15 nolu cezeavinde mahkumların protesto eylemlerine karşılık yetkililer hususi harekat ekipleri çağırdı.

Yüzlerce mahkum iki ayrı murakabe merkezine atıf edildi, burada gardiyanlar ve ayrıksı mahkumların işkencesine maruz kaldılar.

İnsan hakları gönüllüleri bu olayda genişlik az 350 mahkuma ezinç yapıldığını tutum ediyor.

İşkence gören mahkumlardan biri olan Denis Pokusaev, “Azap neredeyse üç kamer kadar hafta sonları dünya her dönme bitmeme etti. Gülüyor, kâr yiyerek seyrediyorlardı. Birine ellerine ne geçirdilerse onla saldırı ediyorlardı, gardiyanlar zevkle izliyordu” diyor.

Davaların açılması bekleniyor

BBC Rusça, cezaevleri yetkililerinden azap ve tecavüz iddialarıyla ilişkin düşün almak için başvurdu fakat cevap alamadı.

Pokusaev bu olayda kıygın olduğu hukuken tescil edilen ve mahkemede rapor vermeyi akseptans eden 30 büyüklüğünde mahkumdan biri.

Soruşturmanın böylelikle bir nice sorun açılması bekleniyor.

Denis ve beş on başka bozuk mahkum geçenlerde iki hapishane personeli aleyhine tabir vermeye hazırlanıyorlar.

Avukatlar, sızlanan ve tanıklardan bağlı kendisine görülecek davada hariç vukuf vermemeleri konusunda taahhüt alınmış.

Bu hukuki süreçlerin, manidar tıpkısı reformun yolunu açıp açmayacağı daha mahsus değil.

Pokusaev bibi olanların travmasını atlatamadığını anlatıyor.

“Anında seçme dönme evimizin yakınındaki tıpkı ormana gidiyorum. Orada nara avaz ağlayarak küfrediyorum. İçimdeki öfkeyi atabilmek için” diyor.

Ancak tıpkı yandan üstelik adaletin tesisi için savaş etmeye kararlı. Şayet insanlar cesaretini toplayıp konuşursa bunun olabilir olabileceğini düşünüyor.

“Şu anda Rusya’da insanlar çıkıp seçkin özdek söylemeye korkuyor. Bu yüzden tek bereket sağlanamıyor” diyor.

Share: