Hatıralara gezi yaptıran klasik benzeşim makine ve telefon koleksiyonu

Hatıralara seyahat yaptıran klasik analog makine ve telefon koleksiyonu

AMASYA – Amasya’de ateş parçası Kültürlü Bozkurt’un alışılmış emsal makine, değişik telefonlar ve tuhaf radyoların başını çektiği ilginç derlem görenleri şaşırtıyor. 30 yılda oluşturulan koleksiyondaki eşyalarla karşılaşanlar fotoğrafını çekiyor.

Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde genel sekreter olarak görev özne Kültürlü Bozkurt, odasını mutat maket otomobiller, Türkiye’de ilk defa satışa verilen değişik markalardaki çökertme ve vesile telefonları ile yadırganan değerindeki eşyalarla donattı. Koleksiyonda Bozkurt’un karı büyüklerine ait eşyalarında bulunduğu 150’den çok çıngı düz aldı.

Gençliğinde başlayan kurgu ve eşya biriktirme tutkusunun yavaş yavaş hobiye dönüştüğünü belirten 50 yaşındaki Bozkurt, “Maket arabaların bütünü alışılmış otomobillerin tıpkı. 1985 bir aracımın dahi aynısının maketi var. Koleksiyonumu görenler hatıralarına seyahat yapıyor. Bol verimli fotoğraf çekiyor” dedi.

Koleksiyondaki telefonların iletişim sektöründeki gelişimi tavzih etmek için emanet alınarak okullarda gösterilmesinden memnuniyet duyduğunu anlatan evli ve iki çocuk babası Bozkurt, “Koleksiyonumdaki hiçbir eşyayı satmayı düşünmüyorum. Mefret olan bunların gelecek kuşaklara aktarılması” diye niteleyerek konuştu.

Share: