Söylence güreşçi Hamit Kaplan, mezarı başında dualarla anıldı

Dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Hamit Kaplan, vefatının 47. yıldönümünde memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesindeki mezarı başında dualarla anıldı.

5 Familya 1976 yılında Çorum’bile geçirdiği gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden 175 sefer milli mayoyu giyen efsane pehlivan Hamit Kaplan’ın mezarına tendürüst güreşçiler çiçek bıraktı. Peşi Sıra Kur’an-ı Kerim tilaveti okutuldu.

Anma programına katılan Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Çıpa, “Şampiyonlar tıpkısı ülkenin millî değeridir. Akıllıcasına sahne edilip sağladığı imkanlar içtimai faydaya odaklandığında hem sportif hem de umumi anlamda büyüklük insanının caka modeli olmaya aday isimlerdir” dedi. Kaplan’ın de şampiyon tanımlamasını bu anlamda akıllıca kullanan, ülkenin sporuna ve ufkuna yardım sunmuş bire bir âdem olduğunu vurgulayan Mahmut Çıpa, “Biliyorum zira benim dahi sporculuk yaşamım boyunca emsal aldığım, feyz aldığım bire bir isimdir” diye konuştu.

Yaşadığı döneme damgasını vuran insanların göçüp gitseler bile şehirlerini taşımaya bitmeme ettiklerine meni eden Çıpa, “Tıpkı Strabon gibi, ayrımsız Sabuncuzade gibi, benzeri Hamit Kaplan üzere. Varlıkları bilcümle azamet mümasil tamam, yoklukların birlikte hikayeleri bu konumlarını bitmeme ettirir. Tıpkı kavim kahramanlarıyla yaşar ve anılır. Benzeri büyük böke Hamit Kaplan’ın bize mum olduğu üzere. Bu önsezi ve düşüncelerle şişman şampiyonu benzeri kere henüz rahmetle anıyor, aziz hatırası uğrunda nazikâne eğiliyorum” şeklinde konuştu.

Programa, Amasya Vali Yardımcısı Mustafa Yaygı, Hamamözü Kaymakamı Şeyma Şendur, Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar ve diğer yetkililer ve sporcular bile katıldı. – AMASYA

Share: