Ormanın bereketi “Kanlıca mantarı”: Kilosu 70 TL

Ormanın bereketi “Kanlıca mantarı”: Kilosu 70 TL

Türkiye’nin yer içimli mantarları beyninde düz kayran ve Mersin’dahi 500 yükselti üstünde ormanlık alanlarda katıksız namına yetişen lokal ismi ile ‘kırmızı’ olarak aşina ‘kanlıca mantarı’ imdi

-Kilo fiyatı 70 TL olan mantarı gâh vatandaşlar kazançlı sağlık almak üzere bazıları dahi evlerinde tüketmek için toplamaya başladı

MERSİN – Türkiye’nin yeryüzü lezzetli mantarları beyninde meydan kayran ve Mersin’üstelik 500 yükselti üstünde ormanlık alanlarda katıksız yerine yetişen dernekevi ismi ile ‘al’ yerine tanıdık ‘kanlıca mantarı’ artık. Kilo fiyatı 70 TL olan mantarı gâh vatandaşlar hesaplı dirimsel bürümek amacıyla bazıları birlikte evlerinde bezdirmek için toplamaya başladı.

Mutluluk genelinde olduğu gibi Mersin’e birlikte yağışlı albeni geç geldi. Serencam haftalarda ara meydanlık çalışkan olan yağışların peşi sıra 835 bin hektardan fazla ormana erbap kentte lezzeti ve faydaları ile özen calip kanlıca mantarı üstelik geçte olsa bu sene kendini gösterdi. Erdemli ilçesine sınırlanmış Karayakup ile Sinap köylerinin çevresindeki ormanlarda vatandaşlar kanlıca mantarı aramaya başladı. Ormanlık alana giren vatandaşlar doğal örtü altından kendini göstermeye başlayan mantarları zahmetle bularak özenle topladı. Vatandaşların bazıları mantarları ailece kemirmek üzere bazıları bile mir düzenlemek için kovalarını doldurdu. Bu yıl yağmur dolayısıyla geç sâdır mantarın kilogram fiyatının ise 70 TL olduğu öğrenildi.

Yörük ismi ile al yalan, saf protein, şifa kaynağı

İçerdiği aminoasitler zımnında vücudun protein dengesini üzere tıpkısı olduğu belirtilen mantarın kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, B1, B2 ve C vitaminleri üstelik taşıdığı kaydedildi. Tansiyonu dengeleyen, diyabet tedavisine de bereketli mevrut mantarın benzeri zamanda kansere cebin de kalkan gördüğü anlatım edildi.

Yöre sakinlerinden Sabahattin Özgür,” Doğaya çıktık. Bizim Akdeniz bölgesinde anılmış olan aynı mantarımız var. Bizim yörük diliyle ‘Kırmızı mantar’ amma çağcıl ismi kanlıca. Akdeniz bölgesinde Adana’dan Antalya’ya büyüklüğünde umumi birlikte ormanlık alanlarda bu mantarlar oluyor. Şuanda mevsimi. Baran olmadığı için biraz geç kaldı. Yoksa yağmurlar olsaydı şimdiye imdi olurdu. Bundan 2 yıl evvel çekicilik evire çevire gitmiş yayışlar güzelce olmuştu artık çıkmıştı. Bu yıl yağış geç kaldığı üzere mantar hastalığı de yeni kullanılmamış çıkıyor. Benzeri baran henüz yağarsa henüz evire çevire yarar”dedi.

Toplayıp kilogramı 70 TL’den satıyorlar

Sinap köyü çevresine ormanlık alanda mantara çıktıklarını tamlayan Bahattin Ongun ise yaptıkları arama dahi yeteri kadar bulduklarını aktardı.

Ormanda vakitlerini değerlendirdiklerini dile getiren Toygar Özdemir üstelik “Açıklık ve Ev ayında Kanlıca mantarları çıkıyor. Herkese kaynak ediyoruz. Kızarması, kavurması, mangalı yapılıyor. Sunturlu haşlayıp poşetleyip sonradan tüketme şansımız var. Gâh arkadaşlarımız çok buluyor ve satışını yapıyor. Çok çıktığı için bende satıyorum. Hepsini tüketemiyoruz. Bugün topladığım benzeri aşırma 200-250 TL haysiyet. Şuan kilogramını 70 TL’den satıyorum. Bu yıl mevsiminde yağmur yağmadığı üzere fazla çıkmadı. Dışardan merak sarıp köyümüze mantar hastalığı aramaya mevrut var. Yöremizde bu mantarı 5 yaşından 70 yaşına kadar seçkin vatandaşımız agâh. Değme yede sokak. Şuanda güney kısımda çıkma dip kısımda çıkmamış. Güneşini ve yağmurunu bol düz yerler de oluyor. Bizde abes kaldığımız de sürece hem sıra değerlendiriyoruz hem de sebepleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: