Amasya’da ilkokulda depremzede öğrenciler amacıyla “Içtimai Market” kuruldu

Amasya’da ilkokul öğrencileri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerin arkası sıra kente gelen öğrenciler için okullarında “Içtimai Market” oluşturdu.

Bahçeleriçi Martir Recep Gülen İlkokulu öğrencileri, okullarındaki depremzede öğrencilere destek olmak üzere öğretmenlerinin yardımıyla ihtiyaç malzemeleri hazırladı.

Öğrencilerin aileleriyle aldıkları mahsulat, okullarında oluşturulan toplumsal markete yerleştirildi. Şart, içecek ve şahsi hizmet ürünlerinden oluşturulan “Sosyal Market” depremzede öğrenci ve velilerin hizmetine sunuldu.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Türkmen, gazetecilere, duyarlı davranışları amacıyla öğrencilere teşekkürname etti.

Tüm ülkede olduğu gibi kentteki vatandaşların de deprem bölgesine gereken desteği sağlamaya çalıştığını anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz ve velilerimiz depremzede ailelerin ihtiyacının olabileceğini fikren okulda sosyal market alanı oluşturmuş. Çocuklarımızın düşüncesiyle oluşturulan içtimai paylaşım alanında duygulanmamak elde değil. Evinde fazlası olan getiriyor ve ihtiyacı olan bile incinmeden alabiliyor. Çocuklarımız raflarda tensikat yapıyor ve paylaşımda bulunuyor. Bir elin verdiğini özge elin görmemesi prensibi burada hanay bulmuş diyebiliriz. Çocuklarımızı tebrik ediyorum. Amasya temas devir kendine yakışanı yapmaya devam edecek.”

Ekol öğrencilerinden 10 yaşındaki Miray İri ise depremzede arkadaşlarına destek olmak istediklerini dile getirerek, “Ülkemizde yaşanan depremlerden kontekst ben da haddinden fazla üzüldüm. Depremzede arkadaşlarımız ve ailelerine arkalama edebilirsek hangi bahtiyar bize. Umarım bire bir henüz hakeza bire bir yer sarsıntısı yaşanmaz.” dedi.

Share: