Bu depolarda kumpir natürel yöntemlerle bildirme birkaç 1 sene saklanıyor

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine mecbur Akin köyünde zehir yamaçlarına oyularak düz yazı edilen katıksız itici gelgel depoları, yıl süresince 8-14 evre sıcaklıkta patateslerin güre kalmasını sağlıyor.

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Akin köyünde 2019 yılında Orman Köylüsü (Orköy) cesaret desteği ile kurulan saf soğuk hava depolarını inceledi. Ilbay Yiğitbaşı’na, Kaymakam Mehmet Sülün ve daire amirleri de eşlik etti. Akin Muhtar Yusuf Birey ve yetkililerden Orman Köylüsü yüreklilik desteği ile 2019 yılında mensur edilen tabii sevimsiz çekicilik deposu ve depoların işleyişi üzerine bilgi düzlük Ilbay Yiğitbaşı, elan sonraları köy fırınına her an burada kendileri soy işi fail kadınlar ile ayrımsız süre arkadaşça etti.

İncelemenin ardından depolarla ait abi açıklama işleyen Ilbay Yiğitbaşı, “Akin köyünün coğrafi yapısına eşdeğer düz yazı edilen depolar, kumpir üreten çiftçilerimizin ürünlerini ambarlamak, korumak ve en irade dengesini sağlayarak yıl boyu piyasanın patates talebini diremek amacıyla zehir yamaçlarına oyularak inşa edilen natürel soğuk hava depoları, sene boyunca 8-14 evre sıcaklıkta patateslerin tüvana kalmasını sağlıyor. Toprak halkının ve kumpir üreticilerinin ürünlerini tek enerji gider etmeden depolamalarını sağlayıcı bu tabii depolar, köy halkı eliyle anadan görme adına ayrıntılı yıllardır beğenilen benzeri yöntemden esinlenerek mamul” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: