Amasya’da tarihi yenileme tamamlandı, görenler hayran kaldı

Amasya’bile tarihi yenileme tamamlandı, görenler hayran kaldı

AMASYA – Amasya’üstelik UNESCO Arızi Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Harşena Dağı’nda süren restorasyon ve ışıklandırma bakım çalışması tamamlandı.

2 bin yıldan fazla geçmişi olan tarihi surlar, dağın eteklerinde inci gibi sıralanan Osmanlı döneminden kalma Yalıboyu Evleri, Kral Kaya Mezarları ve Yeşilırmak’ın gerdanlığı köprülerin aydınlatma sistemi elden geçirilerek yenilendi. Kente gelenlerin “Düş şehir” dediği manzara dronla havadan görüntülendi.

Türkiye’nin yeryüzü nazik engelsiz kayran aydınlatma sistemlerinden

20 bin metrekare alanı kapsayan led tavzih sistemi, debdebe ve çap bazında Türkiye’nin yer iri peyda alan tenvir sistemlerinden biri yerine gösteriliyor. Işıl aydınlık yıldırak Şehzadeler Şehri Amasya, kartpostallık manzarasıyla turistlerin ve ışık tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Turizmde marka site

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın turizmde ayraç kent car edilmesi sonrasında yüce turizm yatırımlarının sağladığı kenti görmeye mevrut turistler eliyle “Umut kent” diyerek adlandırılmasından mutlu olduklarını belirtti. Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’nın UNESCO Arızi Acun Mirası Listesi’ne alınmasının Amasya’nın önemini aynı kez elan göz önüne serdiğine değinen Ilbay Masatlı, “Tığ dahi bu bilinçle hem önceki medeniyetlerin mirasına eş geçmek, turizm potansiyelini en üst seviyede görmek hesabına kavi çok say yapmaktayız. Rum coğrafyasının ihtişamlı kalelerinden olan Harşena Kalesi’nin uğur duvarlarının onarımı ve restorasyonu iri ölçüde tamamlanmıştır. Bu çalışmaya tamamlayıcı namına bile dağa ve evlere ayrı bir güzellik katan tenvirat sistemini da tamamen elden geçirerek hizmete açtık” diye konuştu.

Vali Masatlı: “Misafirlerimizi bayrı şehrimize bekliyoruz”

Dış etkenler ve iklim koşullarının dahi etkisiyle ahit içerisinde arıza ve kopmaların kelle gösterdiği ışıklandırma sisteminin yenilenmesine 3 milyon TL’lik harcama yapıldığını anlatan Mustafa Masatlı, “Işıklandırma görüntüsüne turistler ‘Rüya site’ diyorlar. Biz bile yerli ve ecnebi misafirlerimizi gündüzü ayrı gecesi ayrı güzellikteki bayrı şehrimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: