Bartın’daki selde ıslanan SGK arşivindeki dosyalar çalım bahçesinde kurutuluyor

Bartın’da 27 Haziran’daki selde bodrum katını akarsu basınca ıslanan Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü (SGK) arşivindeki dosyalar, kurumun bahçesine serilerek güneşte kurutuluyor.

Bartın Irmağı’nın 27 Haziran’dahi taşması sonucu Cumhuriyet Mahallesi’ndeki SGK İl Müdürlüğü binasının bodrum gâvur suyla dolarken, buradaki belgelik dosyaları de akarsu altında kalmıştı.

Yaklaşık 50 yıldır bekletilen ve 70 bini fazla işveren, iştirakçi ve zahmetli dosyası, kurum personelince bodrum kattaki belgelik odalarından çıkarılarak balçıklarından temizlendi.

Daha sonra gelgel önündeki alana ahali arabasıyla taşınan dosyalar, tek tek yere serilerek güneşte kurumaya bırakıldı.

SGK İl Müdürü Şaban Çengel, AA muhabirine, kentte yaşanan dominant afetinin arkası sıra kurumlarının bodrum katındaki arşiv bölümünün birlikte zarar gördüğünü söyledi.

Uzun yıllardır koruma edilen 70 bini aşkın dosyanın selde ıslandığını ve balçıkla kaplandığını tamlayan Çengel, şu bilgileri paylaştı:

“Bodrum katındaki su ve çamurun temizlenmesi kısaca 1 kamer sürdü. Su ve çökelge altında kalan dosyalar, haddizatında sayısal ortamda tarandı ve bütünü bilgisayara aktarıldı amma sonuçta bire bir resmi evrak olduğu üzere iki periyot sonra benzeri sav konusu veya mahkemeden aynı doküman istenmesi ihtimaline cebin yine sıyanet altına ahzetmek üzere kurutup arşivde tutuyoruz. Vatandaşlarımız veya kurumumuz açısından seçme mağduriyet bahis konusu değil. Kurutma çalışmaları güneşli günlerde yapılmaya bitmeme edecek.”Share: