BATMAN’DA GÜNDE 5 BİN KİŞİNİN SESSİZCE FAYDALANDIĞI BİNA

GÜNEYDOĞU Küçük Asya Bölgesi’nin genişlik balaban kütüphanesi olan martir sarıklı Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği 7 salonlu kütüphaneden günde kısaca 5 bin gönül faydalanıyor. 2 sene önce bakım vermeye başlayan kütüphaneden 2021’birlikte 483 bin 480 kari faydalanırken, 2022’nin önce 9 ayında bu rakamın 1 milyonu geçtiği belirtildi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 2017 yılında terör saldırısında martir olan hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği, 2020 yılında hizmete açılan Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin genişlik nazik kütüphanesinden günde 5 bin sevimli faydalanıyor. Kitap görünümlü mimari yapısı ile 1500 metrekare ilişkin alana cemaat kütüphanede çokça amaçlı salon, mütekellim kitaplık, süreli yayınlar bölümü, galeri salonu, yavru, sakat ve eke bireyler için değişik oluşturulmuş kıraat salonları, 50 yabanlık cep sineması, oyuncak kütüphanesi ve torunlar üzere muhtelif etkinliklerin düzenleneceği salonlar düz alıyor. Saat 22.00’a büyüklüğünde bulutsuz olan kütüphaneden 2021’dahi 483 bin 480 güç faydalandı. Sessizliği ve tezkere çeşitliliğiyle tercih edilen kütüphaneden faydalananların sayısının bu yılın geçmiş 9 ayında 1 milyonu geçtiği belirtildi.

‘KİTAPLARIYLA, SESSİZLİĞİYLE DOMUZUNA BİR YER’

KPSS’ye hazırlanan Ikbal Demir (25), ‘Kütüphanenin nazik oluşu bizim amacıyla yarar. Herkesin kendine ilgili masasının oluşu, kitapların çeşitliliği bizim amacıyla nazik bire bir üstünlük. Ego KPSS öğrencisiyim. Maddi imkanlarım olmadığı üzere dershaneye gidemiyorum. Bura bana katkı sağlıyor. Kitaplarıyla, sessizliğiyle fena hâlde benzeri düzlük. Ben çokça memnunum dedi.

Kardeşi Itır Çipo birlikte (24), KPSS’ye hazırlandığını ve kitabevi ortamını haddinden fazla beğendiğini anlatım ederek, ‘Kütüphanede haddinden fazla aşkın kazanım var. Sessizliği olsun, kitapları olsun, kendimi burada henüz bereketli kontrol edebiliyorum. O yüzden kütüphaneyi seçtim. Ağırşak ve aynı bir nice faaliyetleri birlikte var. Bu şekilde kendimizi geliştirebilme imkanı bile var. Burada çalışmayı seviyorum. Herkesin kendine bakarak tıpkı masası var. Bütün zat adına gidip usuldan öğüt çalışabiliyor diye niteleyerek konuştu.Share: