Tarihi Kalealtı sığınağı müze oluyor

Tarihi Kalealtı sığınağı müze oluyor

ANKARA – Ankara Kalesi Bentderesi Caddesi’nde 2. Dünya Savaşı yıllarından küsurat tarihi sığınak, Altındağ Belediyesi yoluyla müzeye dönüştürülüyor.

Ankara Kalesi Bentderesi Caddesi’nde bulunan Kalealtı Sığınağı namına aşina tarihi barınak, 2. Dünya Kavga yıllarında alınan tedbirler doğrultusunda yapılmıştı. Almanya’dan gelen destekle yapılan ve bin 200 metrekare alana kurulan bu melce, 3 bin 600 kişinin kısa devamlı, bin 200 kişinin teferruatlı sürekli her tip ihtiyaçlarını karşılamak için nesir edildi. Altındağ Belediyesi’ne tahsis edilen Kalealtı Sığınağı için projelerin yürütüldüğünü açıklayan Altındağ Belediye Reisi Asım Balcı, projenin dolay kabullerinin Ekin ve Beğeni Varlıkları Yerleşmiş’ndan geçtiğini açıklayarak sığınağa ilgilendiren bilgiler verdi.

2. Acun Savaşı yıllarında tedbir için Almanlar aracılığıyla inşa edildiğini ve bu yerin Kalealtı Sığınağı namına adlandırıldığını dile getiren Altındağ Şehremini Balcı, “Resmi belgelerde geçtiği şekliyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve hükümetin güvenli tıpkı şekilde çalışmasını, çarpışma yıllarında bulmak için işlenmiş tıpkı sığınak nedeniyle bu melce o ant işlenmiş fakat hiç yeni. 2. Acun Savaşına tedbir maksadıyla işlenmiş ayrımsız melce 1963 yılında bile cenk tehlikesi ortadan kalktıktan sonradan Milli Düzenlilik Yerleşmiş kararıyla Ankara valiliğine tahsis ediliyor” diye konuştu.

“Bugüne büyüklüğünde yapılmamış aynı görüngü”

Balcı, sığınağın, seçme antlaşma hazır halde tutulduğunu fakat tek devir çalışkan yerine kullanılmadığını belirterek, “Ankara’dahi, Ankaralıların bütün aklında var olan kalenin altında böyle doğal bir barınak var nedeniyle buranın kullanıma açılması, halkın gezmesine ve ziyaretine açılması arada bir ruzname olan fakat bugüne büyüklüğünde yapılmamış ayrımsız olaydı” dedi.

“O zamanki uygulayım bilimi ile iyicene bir şekilde düşünülmüş”

Balcı, 2. Dünya Savaşı’nda işlenmiş olan bu sığınağın doğal yapısının bozulmadan halkın ziyaretine açılacağını belirterek, “Şuanda üzerinde bulunmuş olduğumuz kısmın ziyaretçi akseptans alanı kendisine tasarlanması, amiyane benzeri laf galerisi yerine kullanılması öngörülmekte. İçerisi kestirmece bin 200 metrekarelik merbut ayrımsız kayran. Odalar, salonlar, revir yerine düşünülmüş alanlar, yemekhane kısımları, lavabolar var. Güdük kesiksiz kendisine 3 bin 600 kişinin, tafsilatlı mütemadi adına ise bin 200 kişinin kalabileceği şekilde düşünülmüş. Havalandırmasıyla, jeneratörüyle, ısıtması-soğutması ve içmece suyu mekanizmalarıyla o zamanki teknolojiyle sunturlu benzeri şekilde tasarlanmış benzeri yapı” ifadelerini kullandı.

Sığınağın tarihi tıpkısı kesim olduğundan, burayı müzeye dönüştürdükten sora ziyaretçilerin kullanımına açılacağından bahseden Balcı, “Dakikasında Ankara Kalesi’nin eteklerinde kayran alıyor. Zımnında bölgeyi dahi hava merkezi haline getirecek bir proje olarak tasarlanıyor. O bakımdan bittiği zaman hızlı bir şekilde yapımına başlayacağız. Bütün onaylar alındıktan sonradan Ekin Varlıkları Kurumundan, Ankara’mıza eskimemiş bire bir müze kazandırmış olacağız” diyerek konuştu.

Balcı’nın konuşmasının peşi sıra sığınak gezilerek sona erdi.

Share: