Bakan Üzüntülü: “İstihdam edilen karı sayımız 10 milyona yaklaştı”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Izdıraplı, “2002 yılında istihdam edilen karı sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında aynı artışla bugün bu miktar kestirmece 10 milyona yaklaştı” dedi.

Edirne’nin Narven Mahallesi’nde kâin ve kentteki kadınlara sağlık ve istihdam alanı oluşturacak, içtimai hizmetlere erişimi artıracak Narven Sosyal Hayat Merkezi’nin açılışında mütekellim Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, “Bakınız, 2002 yılında istihdam edilen eş sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında tıpkısı artışla zaman bu miktar kestirmece 10 milyona yaklaştı. Diğer yandan kadınlar birlikte bundan sonra istihdamda meydan almanın birlikte istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Müteşebbis tutmak ve öz işlerini bina etmek istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’nin toplumsal ve konuşu gelişmesine katkıda kâin, kazançlı derece oluşturan eş müteşebbis sayısının artırılması ve eş girişimcilerin desteklenmesi serencam derece kebir. 2022 yılı önce çeyrek verilerine göre, işveren ve kendi nam ve yerine çalışanlar içindeki eş oranı yüzdelik 16,7” dedi.

Bakan Kederli, “Bu noktada, kadın istihdamını ve girişimciliğini elan eli nimetli hale getirmek üzere yaptığımız terbiye programlarımız dahi iri bağlam görüyor. Bakanlığımızın İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda mali konuların ve risklerin anlaşılması, kadınların iktisadi hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar üzerine farkındalığın artırılması üzere Mali Okuryazarlık ve Kadınların Hesaplı Güçlenmesi Seminerleri bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: