Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Acılı Edirne’de açılışlar gerçekleştirdi

Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Yanık, “Türkiye Ocak Bindi Programımız kapsamında 15 milyar liralık bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 kamer boyunca hanelerin dirimsel durumuna bakarak mahiye 450 teklik ila 600 lira ortada değişen miktarlarda bindi olacağız.” dedi.

Edirne Valiliğini ve DÜRÜST Fırka İl Başkanlığını müzakere fail Icra Vekili Yanık, Şehit Mustafa Tezgider Toplumsal El Birliği Merkezine geldi.

Izdıraplı, yapımı tamamlanan Martir Mustafa Tezgider Sosyal Dayanışma Merkezinin (SODAM) açılışında yaptığı konuşmada, Nezaret kendisine içtimai refahın adaletli paylaşımı için çalıştıklarını söyledi.

Toplumsal arkalama anlayışını adam odaklı, hak iyice, toplumsal adalete ehemmiyet veren, bireyi, aileyi ve toplumsal dayanışmayı güçlendiren tıpkısı bakışla oluşturduklarını tamlayan Yanık şöyle bitmeme etti:

“Hizmetlerimizi tamam sosyete kesimleri beyninde büzük ve birlik üretim edecek şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Sosyal yardımları hemen gerekseme sahibi vatandaşlarımızla sınırlamıyoruz. Bizim asıl arzuladığımız kamu vatandaşlarımızın bildirme faziletli avlu standartları ile hayatlarını idame ettirmelerini ulaşmak. Bu nedenle toplumun tam kesimlerinin refahı paylaşarak birbirine yaklaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Slayt ve adalet iyice sosyal yardımlarımızla içtimai adaletin, huzurun ve güvenliğin tesisi amacıyla çabalıyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı özgün modellerle doğruluk sahibi kül vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde bütünleşik ayla getirdik.”

Icra Vekili Yanık, 49 başlıktaki toplumsal müzaheret programında ünite tutarlarını büyük ölçüde artırdıklarını tabir etti.

SELIM Fırka’nin iktidara geldiği döneme kıyasla artışın yüzde 91 olduğunu dile getiren Vekil Üzüntülü, “Eskinin murat odaklı hizmet anlayışını yeryüzü odaklı anlayışa çevirdik ve sosyal hizmet anlamında birlikte haddizatında bir iz açmış olduk. Sunu odaklı toplumsal hizmet anlayışı nedir onu az buçuk düzenlemek istiyorum. Zira burada SODAM açmamızın sebebi dahi haddizatında temelde en odaklı toplumsal bakım anlayışına geçmemize dayanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Eskiden vatandaşların konu husus dolaşıp ihtiyacını kazanmak üzere hava ve kuruluşlardan talepte bulunduğunu anlatan Üzüntülü toplumsal hizmet mantığının esaslı değiştiğini dile getirdi.

Kederli, gerekseme sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının tayin edilip ilişkin kurumlara yönlendirildiğini anlatım ederek şunları kaydetti:

“Bundan Sonra desteğe ihtiyacı olan vatandaşımız, başlık husus dolaşıp derdine deva özlemek zorunda kalmıyor. Bizler kademe merhale gezerek kimin ne derdi varsa, kimin ne ihtiyacı varsa bunu bulup tayin ediyoruz. Uygun bakım modellerimizle bile o kişileri destekliyoruz. Bakım götürdüğümüz hanelerde yemeden içmeden maddi müzaheret değil, psikososyal destekler, teşvikler, defa göstermeler, yetişek ve rehabilitasyon faaliyetleri sağlıyoruz. Çocuğunu askere gönderen ailelere bile destek oluyoruz, evinde yaşlısı olanlara dahi. Çocukların eğitimlerine destek olmakla gelişigüzel tehlikesiz afiyet hizmeti almalarını bile sağlıyoruz.”

Millî Kademe Ziyareti Programı

En odaklı toplumsal müzaheret ve içtimai hizmet anlayışıyla ait bilgiler veren Izdıraplı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vekâlet yerine başlattığımız Ulusal Hane Ziyareti Programı ile düzenli veya devamlı yardım programlarından faydalanan vatandaşlarımızın hanelerine, 4 kamer boyunca ahenkli ziyaretler gerçekleştireceğiz. İhtiyaçlarını yerinde tespit edeceğiz ailelerimizin durumlarına uygun modellerden faydalanmalarını sağlayacağız. Türkiye Aile Bindi Programı’mız kapsamında 15 milyar lira bütçeyle 4 milyon hanemize ulaşmayı hedefliyoruz. Bu 4 milyon haneye 12 kamer süresince hanelerin sağlık durumuna bakarak mahiye 450 liralık ila 600 liralık ortada değişen miktarlarda bindi olacağız. Doğal Gaz Tüketim Desteği programımızla tekrar 4 milyon hanemizi 3 milyar lira bütçe ile desteklemeyi hedefliyoruz. Sağlam geçen şita şartlarından vatandaşlarımızı bölgenin abuhava şartlarına göre maksimum derecede korumayı hedefliyoruz.

Evlerin neşesi beribenzer çocuklarımız üzere da yetişek desteklerinde bulunuyoruz. 500 milyon lira bütçeyle anaokuluna evet dahi anne sınıfına gidecek 1 milyon çocuğumuza bindi olacağız. Sosyal yardımlardan yararlanan ailelerimizin 3-5 gözyaşı aralığındaki çocuklarını anaokuluna veya ana sınıfına kaydettirmeleri halinde, velilerimizin hesabına giderleri Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına direkt tığ ödüyoruz.”

Yoğunluk Acılı, sağlanan hizmetlerin ve desteklerin birlik dünyadan hoşlanma gördüğünü ve zül edildiğini, gittiği arsıulusal toplantılarda bol uygulama örneklerini paylaştıklarını belirtti.

Bakan Acılı, zaman açılışını yapılan Içtimai El Birliği Merkezinin hususi aynı önemi olduğunu, “Roman Vatandaşlara Yönelik Izleme Belgesi” kapsamında hayata geçirilen bu merkezlerde Tahkiye vatandaşlar için hususi programlar hazırlandığını ve uygulandığını anlatım etti.

“Anlatı vatandaşlarımızın şahsi ve mesleksel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diyen Üzüntülü şu ifadeleri kullandı:

“Bu merkezlerimizde Roman dostlarımız üzere psikososyal ve sosyokültürel desteklerde bulunuyoruz. Mesleksel ve şahsi gelişim konularında kurs ve eğitimler düzenliyoruz. Patika Edindirme Kursları ve Sertifikalı Eğitim Bilimi Programları ile cemi vatandaşlarımızın olduğu kabil Anlatı vatandaşlarımızın dahi sosyoekonomik olarak güçlenmelerini destekliyoruz. Eğitimlerimizi meslek edinmeye yönelik ve istihdama katılmayı kolaylaştırıcı ayrımsız bakışla uyguluyoruz. Kuaförlük, terzilik, aşçılık, okuma-çeper, halı dokumacılığı kadar kurslarımız bunlardan bazıları. Kursların bitiminde katılımcılara Milli Terbiye Bakanlığı onaylı sertifikalar veriyoruz. Bu projelere bugüne kadar büyüklük genelinde mecmu 69 milyon lira ana tahsis ettik. Harcanan temas kuruşla Tahkiye vatandaşlarımızın kıpırdak erat haline geldiklerine tanık olduk.”

Yanık, SODAM projelerinin 2014 yılında beri yürütüldüğünü 2022 itibarıyla 18 toprak ve 16 ilçede toplam 42 SODAM projesinin bitmeme ettiğini aktararak “SODAM projeleri ile bugüne kadar bütün 330 bin Anlatı vatandaşımıza ulaştık.” dedi.

Edirne’de 5 SODAM projesinin devam ettiğini tabir eden Bakan Acılı konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada size eskimemiş benzeri sava daha duyuracağım. Şehidimiz Mustafa Tezgider kardeşimizin adını bu Içtimai Dayanışma Merkezimizde yaşatacağız. Bu merkezden bindi alan çocuklarımız, ismi nikbet ettiklerinde karşılarında vatanı amacıyla canını feda etmiş tıpkısı kahramanın portresi çıkacak. İnşallah eskimemiş açacağımız, burada sizinle müjdesini sarılmak istediğim 1996 yılında şehit verdiğimiz Özer Camevi yerine kullanılmamış bire bir SODAM daha açacağız. Buralardan hizmet alan çocuklarımız şehitlerimizin manevi hatırası içerisinde gelecekte vatanına milletine yarayışlı bireyler olarak yetişecekler. Özer Camcı SODAM’ımızın şimdiden Edirne’mize aldatıcı olmasını diliyorum. bundan sonra de ihtiyaçlar doğrultusunda Anlatı vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadıkları yerlerde SODAM’ların yaygınlaştırılmasına devam edeceğiz. 2023 yılında ülkemizde SODAM sayısını 55’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu merkezlerle artık Roman vatandaşımıza istedikleri hizmetleri istedikleri şekliyle vermeyi amaçlıyoruz.”

“Kadınlar kooperatifler yardımıyla özlük iş fırsatlarını yaratabiliyor”

Bakan Kederli, daha sonradan Narven Sosyal Hayat Merkezinin açım programına katıldı.

Kederli, burada yaptığı konuşmada, avrat istihdamı ve girişimciliğini daha verimli kuzuluk ifham etmek amacıyla yapılan terbiye programlarının iri demet gördüğünü rapor etti.

Kadınların iktisadi hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar üzerine farkındalığın arttırılması amacıyla mali okuryazarlık ve kadınların konuşu güçlenmesi seminerlerinin devam ettiğini tamlayan Üzüntülü, “Oldukça fena hâlde sonuçlar aldığımızı sizinle ısınmak istiyorum. Bu kapsamda 81 ilde heybetli etkinliklere imza attık. 215 etkinlikle kestirmece 743 bin kişiye ulaştık. Seminerlerimizle onlara ulama sağlamaya devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ve Geleceğini Kuran Zinde Kadınlar Projesi ile eskimemiş benzeri kulvar açtıklarını anlatan Kederli şöyle bitmeme etti:

“Bu iki projemizle özellikle tendürüst kadınlara kocaman imkanlar sunuyoruz. Bunun beraberinde kadının güçlenmesi çalışmalarımız kapsamında Anadolu’da Ahilik kültürünün ve Baciyan-i Rum’un günümüze uyarlanmış yararsız olan kooperatiflerle ait çalışmalarımıza ayrı aynı ehemmiyet, ayrı tıpkı ayar atfediyor. Kooperatifler halkımızın imece usulü diyerek anlatım ettiği uygulamanın haddizatında daha kaideli ve hukuksal benzeri kişiliğe kavuşmuş. Kooperatifler, yoksullukla uğraş, sürdürülebilir, toplumsal ve hesaplı kalkınmayla istihdam politikalarında bile mehabetli tıpkısı açacak adına değerlendirilmekte ve yıpranmamış ayrımsız genişlik kazanmaktadır. Kadınlar kooperatifler sebebiyle kişi iş fırsatlarını yaratabiliyor. Kesit gücü avantajlarını kullanarak ferdî namına zorluklarla rahatlıkla kelle edebiliyorlar. Ocak içi istihdama ulama sağlıyor.”

Izdıraplı, kooperatiflerin kurulmasına ulama sunmaya bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Kadınların eğitimden sağlığa, girişimcilikten istihdama büyüklüğünde birçok konuda bilgilenmesi, muhtelif imkanlardan yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Yanık, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız soylu erki hayatta kalkınma üzere henüz fazla meydan almalıdır. Ocak ve içtimai yapımızda kadınlarımıza verdiğimiz herhangi bir bindi bizleri haddinden fazla daha ruhlu kılıyor. Planladığımız tamam çalışmaları başarıyla tüketmek ve kadınların kazançlı yaşamda daha çok lüks almasını keşfetmek bunun amacıyla kamu, özel sektör, sivil cemiyet kuruluşları ve ilişkin tüm taraflarla koordinasyon içerisinde çalışmak bizim için mehabetli. Bunu sıradan önemsiyoruz.” ifadeni kullandı.

Konuşmaların ardından Vekil Üzüntülü, Valisi H. Kürşat Kırbıyık, TBMM Avrat Ayvaz Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Edirne Saylav Fatma Aksal, DOĞRU Fırka İl Başkanı Belgin İba, Eş ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Umumi Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Site Gönüllüleri Vakfı Başkanı Firak Bali, Vali Kırbıyık’ın eşi Arzu Kırbıyık ve kadınların katılımıyla merkezin açılışı gerçekleştirildi.

Share: