‘Yoğun bakımdaki Covid hastalarının banko ilişik hastalığı var’

ANTALYA İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, koronavirüs vaka sayılarındaki artışla birlikte elan önceki yatan hasta sayısının sıfırlandığı pahal bakımlarda gine yatışların başladığını söyledi. Başıbüyük, “Bunaltıcı bakımlarda yatan hastaların yaş ortalaması 75. Serviste ve bunaltıcı bakımdaki hastaların seçkin birinin kesin ilişik ayrımsız hastalığı var” dedi.

Türkiye’de 2020’de Covid-19’un görülmesinin ardından milyonlarca yaşama enfekte olurken, çok sayıda yurttaş de hayatını kaybetti. Hastalığı çetin atlatanlar içinse koronavirüs servisleri ve bati bakımlar kuruldu. Üste gâh hastanelerde düzlük kalmadığı için ek aheste bakımlar oluşturuldu. Her sene milyonlarca turistin konuşma ettiği Antalya’üstelik bile olay sayılarının artmasıyla güç bakımlar tamamen doluluğa ulaştı. Kentteki ağırbaşlı bakımların yüzde 90’ı Covid-19 hastalarına ayrıldı.

Geçen mayısta olay sayılarının düşmesiyle kentte kilolu bakımlarda Covid-19 nedeniyle yatan sayrı sıfırlandı. Bunun üstüne hastanelerdeki koronavirüs çetin bakımları ve servisleri birer birer kapatıldı. Hastalar, servislere kurulan izole odalarda tedavi edilmeye başlandı. Ancak serencam dönemde mütezayit vaka sayılarıyla, ağır sıklet hizmet ve servislerde baştan hareketlenme başladı.Pandeminin pik yaptığı önceki dönemlerdeki gibi şifahane başvuruları bulunmazken, mülga çetin bakımların bazıları ihtiyaç halinde tekrar Covid için dönüşüme uygun halde.’HASTANELERE CİDDİ DENGE GETİRMEDİ’İl Esenlik Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, mütezayit olay sayısının kilolu bakımlara dokunaklı yansıması olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Ahit ahit pandeminin maça yaptığı, hikâye sayılarının arttığı zamanlar oldu. Şu anda tamam dünyada olduğu gibi hakeza aynı bölüm yaşıyoruz. Önceki dönemlerde mütezayit fenomen sayılarında ağır hizmet ve züğürt yüklerinde dokunaklı artım oluyordu. Daha eski piklerde elden koronavirüse odaklanıyor ve çabucak bununla ilişkin hastalıkları kullanmak yerinde kalıyorduk. Şu anda koronavirüsle savaşım ederken alışılagelen işleyişimiz devam ediyor. Bu birlikte şu anki varyantın hastaneye çok okkalı dara getirmediğini gösteriyor.”‘YOĞUN BAKIM İHTİYACI İŞLEYİŞİ AKSATACAK BÜYÜKLÜĞÜNDE DEĞİL’Henüz önceki koronavirüs vakaları sıfırlandığında çetin bakımları normale döndürdüklerini söyleyen Op. Dr. Başıbüyük, “İlimizde çok alçak bir yavaş hizmet akak kapasitesi var. Bu kapasiteyi normal hastalar amacıyla kullanıyoruz. Ayrımsız müddet geçmiş ilimizde koronavirüs dolayısıyla ciddi bakımlarda yatan hasta sıfırdı. Vakaların artışıyla bu arada aheste bakım ihtiyacımız dahi arttı. Fakat bu alışılagelen dokunaklı bakımların işleyişini aksatacak büyüklüğünde değil. Şu zaman çok bağan düzeyde. Muhtemelen hastaneleri belirliyoruz, ihtiyaç halinde bu vahim bakımların dönüşünü planlayabiliriz. Şu an amacıyla ayrımsız tutar rahatsız ağır sıklet bakımda yatıyor, ancak dönüştürmemizi gerektirecek seviyede değil. Koronavirüs hastalarının takibini belli servislerdeki izole odalarda yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.’YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALARIN YAŞ ORTALAMASI 75’Şu zaman koronavirüs nedeniyle ilişik hastalığı olan ve doğacak gözyaşı vatandaşların bunaltıcı bakımlarda yattığını belirten Op. Dr. Başıbüyük, “Kısık bakımlarda yatan hastaların yaş ortalaması 75. Serviste ve korkulu bakımdaki hastaların seçme birinin pekâlâ ekleme ayrımsız hastalığı var. His veya böbrek yetmezliği, amansız hastalık dolayısıyla kimyasal tedavi alanlar. Bu eşhas koronavirüse yakalandıklarında daha ağırbaşlı geçiyor ve tehlikeli bakım ihtiyacı doğuyor” ifadelerini kullandı.’6 MİLYONA YAKIN DOZ AŞI UYGULANDI’

Antalya’üstelik toplumun çoğunluğunun 1 ve 2’nci düze aşılarını tamamladığını nâkil Op.Dr. İsmail Başıbüyük, “1’inci dozda yüzde 90 üstünde, 2’nci dozda yüzdelik 80 üzerinde aşılama oranımız var. Hep 6 milyona mail doz aşılama uyguladık. Ancak banko hatırlatma dozları olunmalı. İlimizde eksiksiz sağlık tesislerinde, randevusuz şekilde de telkih uygulanıyor” dedi.Share: