Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş’ta anıldı

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş’ta anıldı

MUŞ Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Evire Çevire Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından planlı gösterici sergisi ve dinleti etkinliğiyle anıldı.

Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Sunturlu Sanatlar Lisesi Suret Bölümü öğrencilerinin hazırladıkları Neşet Ertaş portrelerinden oluşan işporta ile rahmetlik sanatçının türkülerinin seslendirildiği dinleti büyük bent gördü. Etkinlikte ilk olarak gösterici bölümü öğrencilerinin eyyam süren çalışmaları sonucunda hazırladıkları Ertaş’ın kişmiri soy eserlerinden oluşan kılık sergisinin açılışı yapıldı. Nişane sahibi öğrenciler, sergiyi gezen protokol üyelerine icraat karşı bilgiler verdi. Sergi açılışının ardından kurultay salonunda planlı konserde, arif kişiliği ile insanlığa emsal olmuş merhum sanatçının türküleri, enstrüman bölümü öğretmenleri ve öğrencileri eliyle seslendirildi.

Açıklamalarda mevcut Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, düzenlenen etkinlikte adamakıllı eserlerin sergilendiğini rapor ederek, “İlimizin seçme okullarından olan Şehit Yücel Kurtoğlu Domuzuna Sanatlar Lisesi öğrencilerimiz seçkin yıl ayrımsız ozanımızı anmakta. Geçen yıl Aşırılmış Veysel’i eserleri ile sırtlan. Bu sene bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ı sırtlan. Foto bölümü öğrencilerimiz ayrı ayrı tekniklerle çokça sunturlu asar sergilediler. Müzik bölümü öğrencilerimiz ise Neşet Ertaş’ın eserlerini seslendirdiler. Sergimiz hafta sonu boyunca hemşehrilerimize celi olacak. Bir şekilde konserlerimiz devam edecek. Böylece hem sanatçılarımızı tanıtmış olacağız hem da öğrencilerimiz hedeflerine ulaşmakta sanatçılarımızı kendilerine örnek teşekkül edecekler” dedi. Suret bölümü öğrencisi Medine Bozkurt ise seçme sene ayrımlı tıpkısı sanatçı için anma sergisi açtıklarını belirterek, “Her yıl olduğu üzere bu yılda bire bir sanatçımızı, ayrımsız ustamızı adlandırmak için toplandık. Geçtiğimiz yıl Aşık Veysel’in eserlerine meydan verdik. Bu kabil sergilerde ustalarımıza saha vermeye bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yapılan etkinliklerle öğrencilerin kişi yeteneklerini ekspozisyon imkanı bulduğunu tabir fail Çalgı Öğretmeni Sibel Yalçın da, “Seçkin sene bulunmaz tıpkısı ozanımızı anıyoruz. Yaptığımız kılık sergilerinde ozanlarımızın resimleri sergilenirken, konserlerle da ozanlarımızın müstehap eserlerini seslendiriyoruz. Amacımız, ozanlarımızın umum aracılığıyla tanınması ve kıymetlerinin bilinmesini istiyoruz. Bu nedenle değme sene 2 ozanımızı anıyoruz. Bu sayede öğrencilerimizde yeteneklerini sergileme imkanı buluyor” diyerek konuştu.

Share: