Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 bilyon dolarlık askeri yardım sözü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları kestirmece 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın eş ocak sahipliğinde Ukrayna için ödül konferansı düzenlendi.

SİLAH VE ROKET SİSTEMLERİ DE BAĞIŞLANACAK

Ukrayna Defans Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ego Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen ödül konferansında bakanlar, Ukrayna’ya ümranlı melfuf mali yardımla bu arada silah sistemleri, askeri terbiye, çokça namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 TALIH 1,55 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM SÖZÜ VERDİ

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya alın askeri yeteneklerini çoğaltmak için 1,55 bilyon dolarlık askeri arkalama sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar henüz artıracağını belirtti.

“SİZİ GÖRÜNTÜ KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIZ”

Bodskov, “Bu, Avrupa ve müstakil dünyanın üzerine mensur edildiği değerlere cebin aynı savaştır. Zaman Ukrayna’yı terviç taahhüdümüzü yeniden teslim ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayalet kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının futbolcu sistemleri, cephane ve sair askeri teçhizat üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal kendisine desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“YARDIM IKA ÜSTÜNE İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz elan da artıyor. Bu toplantıdan elan çok taahhüt, elan fazla finansman, henüz fazla terbiye sözü ve askeri arkalama sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına arkalamak ve Putin’in emellerinin sıfır olmasını keşfetmek için tasarlandı. Bu sonuç askeri bindi dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve alt bölüm gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına bitmeme etmesini sağlayacaktır. Devam fail desteğimiz çokça bariz tıpkısı tasa gönderiyor, İngiltere ve arsıulusal toplum bu yasadışı savaşa cebin olmaya bitmeme ediyor. bile duracak ve Putin’in işgaline alın savunmalarına arkalamak amacıyla Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız” dedi.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya birçok konuda şimdiye büyüklüğünde muvaffakiyetsiz oldu ve Ukrayna’yı karışma etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sonsuz olarak değiştirildi. Yaklaşık 6 kamer ortamında büyük ve heybetli zayiat verdiler. Başkan Putin, bu düşünce almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı fakat o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 kamer sonradan, ona ve tehdide cebin durmaya, Ukrayna’ya müzaheret etmeye arsıulusal ayrımsız topluluk kendisine bibi kararlı olduğumuzu yayımlamak üzere buradayız” dedi.

YARDIMIN YARISI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Garplı ülkeler aracılığıyla üstenme edilen mali yardımın, yarısından henüz fazlasının cebe tedariki ve silah üretiminin desteklenmesi için harcanacağı dümbelek kalanının ise zırh ve askeri teçhizatın yanı sıra askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya ayrıca 80 kilometre menzile eş “makro sayıda” hassas güdümlü M31A1 füzesi üstelik bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını değiştirme amacıyla etraflı menzilli topçu silahlar bile karışma tutmak üzere daha aşkın silah göndermesi üzere Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Moskof hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya elan aşkın cebe vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.Share: