Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattında sınav sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet liyakatli benzeri şekilde tamamladık. Saflık işleri dahi karışma şu an son detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah teşrinievvel kocaoğlan içerisinde, tamam olan bu hattımızı bile milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Vekil Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında gerçekleştirilen sınav sürüşüne katıldı. Sınav sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonu ortada gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda basın açıklaması fail Karaismailoğlu, bilcümle dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin ciharıyek tarafında 5 bin parça şantiyede 700 bine yakın emek arkadaşlarıyla alay malay Türkiye’nin geleceği amacıyla say verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak devam ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Bugün de büyük ayrımsız yatırımımızın akıbet aşamasına geldik. Bütün işlemlerimizi tamamladık. Biraz geçmiş test sürüşlerimizi bile yaptık. Vacip incelemeleri bile yaparak inşallah önümüzdeki az günleri üstelik geride bırakarak teşrinievvel kocaoğlan içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını bitmeme ettirerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na büyüklüğünde metro konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini bilcümle birlikte yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Icra Vekili Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Hava Meydanı, yıllar geçmiş şu anki ana aykırılık partisi liderinin, ‘uçak inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e hava meydanı yapmaktansa Tuz Gölü’ne ala tesisi yapın’ diyen bir zihniyetin bugünkü gelmiş olduğu çelişkiyi gösteren bildirme dolgunca örneklerden benzeri tanesi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, günce 600’ün üzerindeki tayyare sayısı ve 105 bin yolcuya bakım fail dünyanın önde gelen havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla gelişigüzel Sabiha Gökçen Hava Meydanı birlikte İstanbul Hava Meydanı üstelik Türkiye dünyaya hizmet vermeye ve bakım kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kargaşa yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan hep çalışma arkadaşlarıma, işletmecilere, albeni yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni hep vatandaşlarımıza yansıttığı gibi bu emsal hizmeti da hep dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Hava Meydanı, yeniden bir nice karalamalar, iftiralar olmasına karşın 75 milyon metrekarelik, ekonomik değeri rate olan ayrımsız alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk tıpkı yatırımla, zaman 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günlük 230 bin yolcuya ev sahipliği yapan, günce 1400 pare uçağın baş aşağı kalkışına eş sahipliği yapan dünyanın benzer gösterilen gıpta ile bakılan projelerinden bir tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından ayrımsız kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi süresince dahi devletimize cümle 26 bilyon avroluk dirimsel sağlayacak.”

“Ekim ayından itibaren seçme ay İstanbul’üstelik eke aynı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın işletme süresi bittikten sonra yüzyıllar boyu bu ülkeye bakım edecek haddinden fazla eşsiz eserler olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın arz şişman 10 ekonomisine topluluk Türkiye’nin sunma balaban ayaklarından ikisi olacak. Hep sektörlerde tehlikeli ayrımsız çalışmamız var. Yağız yolu, çekicilik yolu, çipo yolları, enformasyon sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun ayrımsız kalkınma çabası içerisinde, bilcümle arkadaşlarımızla alay malay vahim aynı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında şişman tıpkısı atılımımız var. Şu anda demir yolu ağırlıklı ayrımsız envestisman dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme eden 4 bin 500 kilometre acul tren hattımızda hem bulaşan taşıyacağız hem bile geri hizmet anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine az çok ulama sağlayacak makro amal yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çıpa yolundaki çabuk trene sadık 8 ili gelecek yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen limanlarımız, birleştirme endüstri bölgelerimizi üstelik demir yolu hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini hafifletmek amacıyla de balaban çalışmalarımız var. Ayrıca karbon emisyonunun azaltılması da çıpa yolları yatırımlarımızdaki balaban faktörden tıpkı tanesi. kentler arası demir yolları devam ediyor. Yine site süresince dahi önemli metropollerde, koca yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir yolu yatırımlarımız ve raylı hep yer altı treni yatırımlarımız bile ateşli aynı şekilde bitmeme ediyor. Bursa’de Kocaeli’bile, Ankara’da, İzmir’da, Kayseri’de, Gaziantep’te koca yatırımlarımız var. Vermek amacıyla olanlar, devam edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde balaban yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde üstelik yapımı bitmeme eden, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 pare metro hattımız var. Bugün İstanbul’dahi işletilmekte olan 260 kilometrelik metro hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 sene geçmesine karşın bunun üzerine tek molekül konulmadığı kabil bitmeme fail hatlarda bile balaban ayrımsız feyiz yok.

Bizler vekillik yerine İstanbulluları tabii ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu yıl içerisinde ekim ayından itibaren herhangi bir ay İstanbul’de yetişkin ayrımsız metro hattının açılışını yapacağız. Değişik 4 metro hattımızı birlikte 2023 yılı içerisinde bile bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısı üzerinde olduklarını aktaran Karaismailoğlu, “Biraz önce test sürüşlerimizi yaptık, gayet kalburüstü aynı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Saflık işleri birlikte dahil şu zaman son detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin ayı içerisinde, münteha olan bu hattımızı bile milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Havalimanı’yla alay malay D100’le Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki hele Pendik’teki bati nüfus hareketinin hisse senedi hareketinin olduğu mahalleleri bile metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Sezmek ve Kurtköy mahallelerini bile teşrinievvel ayı bakımından yer altı treni konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden bile geçecek metromuzun akıbet aşamasına geldik”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, kasım kocaoğlan itibarıyla Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı ve aradaki Kemerburgaz, Göktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını bile metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çatlak kocaoğlan itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir beyninde Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden bile geçecek olan metromuzun sonuç aşamasına geldik. Planımız aralık ayı içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın sunu gelişmiş bildirme çağcıl hastanelerinden aynı tanesi olan Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz üzere alelhusus Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız üzere bunun devamında de İstanbul Hava Meydanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki metro bağlantılarını birlikte tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki yer altı treni hattımızı, belediye vaktiyle elan ilk bizlerin başlattığı metro hattını yapmayacağını kâin yönetim söylediği ant biz dahi hele pandemi sürecince berenarı muhteşem faydalar sağlamış olan hastanemizin birlikte hattını, yolunu yapmadıkları gibi metro hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde alelhusus alelacele devraldık ve bu kadar gelişmemiş bir süre içerisinde birlikte 2 yıl içerisinde yer altı treni hattımızı bitirerek boşluk ayı içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Marmaray bağlantısı üstelik esasen elan geçmiş başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının henüz geçmiş planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maalesef İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu anlaşma ve Pendik- Tuzla arasındaki kesimde şu dakika tek faaliyet namevcut. Hassaten henüz de istikbal giderek arıtma sürecine başlamışlar.

Maatteessüf 3,5 sene içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha önceki devralarak ihalesi mamul, devam fail metro hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maatteessüf tek çoğalma olmadığı için bazıları dahi tasfiye sürecine girmişlerdir. İnşallah çıktı hızlanırlar, ant kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz amma maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, teşrinievvel ayı içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattını Kadıköy-Kartal yer altı treni hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak yeniden Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Rum Adliyesi ve Pendik D100’ü takip eden hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza erbap metro hattımız az eyyam sonradan İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın arz önemli havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında dahi raylı dizge bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği da artırmış olacağız.”Share: