Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu

ANKARA – Ankara’da 13’üncüsü düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’na katılan Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, “Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu anlaşılan zorlukları birlikte içerisinde getiriyor. Bunu vakit kaybetmeden diplomatlık ile çözebileceğiz. Tıpkı Atatürk gibi ilişkilerimize bildirme başından başlayacağız. Çünkü bize ayrımlı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, Ankara’dahi aynı otelde planlı 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Flores, konuşmasına Atatürk’ün “Önümüze bakmamız müstelzim bire bir andayız” sözünü hatırlatarak başladı. Guatemala’nın konferansta bulunma amacına değinen Flores, “Kendimize şurası soruyoruz. Neden Guatemala burada, hastalık biz Guatemala ile tıpkısı şeyler paylaşıyoruz? Cevabı çokça cılız, ‘Atatürk’. Atatürk, 1930’lu yıllarda baktığımızda Meksika’ya temsilcisini orada Mücevher medeniyeti ile Türk milletini neyin birleştirdiğini araştırması amacıyla gönderdi. Temsilciler 8 nüsha tabir sundular ve yegâne uzlaşı vizyoner olmalarıydı. Biz, Maya medeniyetinin beşiğiyiz. Dünyaya el fail tıpkı medeniyetin mensubu olmaktan ortalık haddinden fazla gururluyuz” ifadelerine meydan verdi.

Diplomatik ilişkilerde ortak cereyan edilmesinin ticari ve insani krizlerin içerisinden çıkılmasına kat göstereceğini aktaran Flores, “Icra Vekili Çavuşoğlu ile kontak kardeşlik halinde akım etmeliyiz. Ancak bağlanak ve muadele halinde gıda krizinin içerisinden çıkabiliriz. Bizim üzere medeniyetlerin nazik rolü var. Toptan sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu muhtemelen zorlukları da içerisinde getiriyor. Bunu elden diplomasi ile çözebileceğiz. Benzeri Atatürk kabilinden ilişkilerimize en esasen başlayacağız. Zira bize farklı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala’nın Amerika kıtasında tarımsal üretimde oylumlu caka oynadığını kaydeden Flores, şu ifadelere düz verdi:

“Guatemala, dünyadaki genişlik heybetli şeker hastalığı ve kıraathane üreticilerinden bire bir tanesi. Gene burada Türkiye’nin üstelik zarfında bulunduğu ve Ölçülü Asya’dan getirdiği ürünleri üretiyoruz. Bildiğiniz amacıyla kullandığımız bir nice ürünün içinde Guatemala ürünleri birlikte var.”

Guatemala’nın Amerika kıtasındaki en düşük enflasyona erbap büyüklük olduğunu tamlayan Guatemala Dışişleri Bakanı Flores, “11 sene içerisinde bakıldığında büyüme oranımız cesim bir kez katetti. BENDE, Meksika ile ilişkilerimiz ev konuşu istikrarı bize kazandırdı” dedi.

Guatemala’nın coğrafi anlamda önemli önemini belirterek, dış politikası ile öne sâdır bire bir mutluluk olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Guatemala, Kuzey ve Güney Amerika ortasında stratejik öneme sahip ayrımsız mevki. Hemen coğrafi konumundan yağlık değil, izlediği etkili aut siyaset yardımıyla mecmu dünyada önemli ayrımsız devlet haline geldi. Azamet Başkanı Giammattei’nin çarpışma başladıktan sonradan bölgeden Ukrayna’yı konuşma eden reis olması tesadüf değil. Yemeden Içmeden Latin Halkları Amerika bölgesi üzere değil bizim coğrafyamızdaki gelişmelere de mail bandaj gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

2021 yılında tıpkı geçmiş yıla bakarak iki mutluluk arasındaki ticaretin iki bitirme arttığını belirten Çavuşoğlu, bu senenin geçmiş yarısında oranın beklenenin altında kaldığını söyledi.Share: