Eski eşyaların sergilendiği müze, köyün geçmişini günümüze taşıyor

Sinop’taki bir köyde sakat eşyalardan oluşturularak kurulan müze, köyün geçmişini günümüze taşıyor.

Saraydüzü ilçesine mecbur Başekin köyünde mevcut ve eskiden beğenilen eşyaların sergilendiği Karye Ekin Müzesi’nde aralarında 150 yıllık körüğün yanı sıra kutur aletleri, bakır kazanlar, giyim kuşam, gaz lambaları kadar eşyalar saha alıyor.

Müzenin kurucusu Mustafa Şahinoğlu, AA muhabirine, müzeyi dört yıl önce oluşturduklarını söyledi.

Köylülerin eski zamanlarda kullandıkları ocak ve ekincilik aletlerini gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını anlatan Şahinoğlu, “Burayı görüşme fail insanlar bozuk eşyaları gördüklerinde anılarını tazeliyor.” dedi.

Şahinoğlu, insanların geçmişlerine eş çıkmalarının örf ve adetlerin unutulmaması amacıyla ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, “Burada mevcut eşyalar kendi evimizde kullandığımız ev ve ekincilik aletleri. Geçmişleri 100 yıllıktan daha aşkın. Bunun dışında komşularımızdan topladığımız eşyalar var. Onların birlikte üzerlerine yazıyoruz, şu kişiden alındı diye. Bu şekilde aynı müze oluşturarak insanların görmesini, tanımasını sağlamaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Müzeyi gezenlerin gördükleri manzara karşısında oldukça mutlu kaldıklarını dile getiren Şahinoğlu, şunları kaydetti:

“Sistem foto çekerek paylaşıyor. Bazıları, ‘Ben bunu görmüştüm, daha önceki vardı’ diyerek tepkiler veriyor. Yeni çocuk üstelik ‘Eskiden böyle ayrımsız özdek mi varmış, hakeza mi kullanılıyormuş’ diyerek hayranlıkla izliyor. Yöremizin, bölgemizin tarihini yansıtmaya, yaşatmaya çalışıyoruz. Bibi eşyalar geliyor. Evini terk edenler yahut evi yıkılanlar, bozuk eşyaları buraya getiriyor. ‘Zamanında annem, babam de bunları kullanmıştı’ diyerek ihsan edenler bile çıkıyor.”

köy muhtarı Kasıt Tekkeşin de köylerinde böyle bir müze kurulmasından dolayı gurur duyduklarını belirterek, “Müzeyi gezdikçe çocukluğumuzu hatırlıyoruz. Sonuçta bunları gördük, kullandık, yaşadık.” ifadesini kullandı.Share: