Türkçe Cumhuriyetlerden ressamlar Safranbolu’nun güzelliklerini resimlerine yansıtıyor

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) bu yıl 22.’si düzenlenen Ressamlar Buluşması, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bitmeme ediyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde vadi alan tarihi evleriyle adlı ilçede belediye eş sahipliğinde 5 Eylül’e büyüklüğünde sürecek etkinlikte, Türki Cumhuriyetlerden 23 ressam say yapıyor.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Odalık Raev, Belediye Reisi Elif Köse ile Azerbaycan Cumhuriyeti TÜRKSOY Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Elçin Gafarlı, tarihi çarşıda ve Hıdırlık Tepesi’nde iş eden ressamları mülakat ederek icraat hakkında bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, gazetecilere, TÜRKSOY’un temas yıl Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiğini söyledi.

Etkinliğe Türk dünyasından ressamların nida edildiğini belirten Raev, “Bu sene 22’ncisini UNESCO Acun Mirası Listesi’nde meydan kayran Safranbolu’da yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği ressamlar üzere nazik benzeri malzemedir. Türk dünyası coğrafyasından mevrut ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak. Tığ bu tuvallerde Safranbolu’nun kültürel mirasını, Türk dünyası ressamlarının fırçalarından çıkarak dünyaya tanıtacağız.” dedi.

Raev, Safranbolu Belediyesi ile Safranbolu’da yıpranmamış etkinlikler yapmayı düşündüklerini dile getirerek, “Safranbolu’nun UNESCO Acun Mirası Listesi’nde kayran almasını dikkate alarak Türk dünyasının başka ülkelerinde UNESCO listesinde olan şehirlerin yöneticileriyle burada güruh yapmayı düşünüyoruz. Bu şehirlerin tecrübe alışverişi yapması için bu adamakıllı tıpkısı vesile olacaktır.” diye konuştu.

Şehremini Köse dahi TÜRKSOY’a vabeste 21 ülkeden ressamları Safranbolu’da ağırladıklarını kaydetti.

Ressamların fırçalarından çıkacak resimleri zaaf ettiklerini tamlayan Köse, “Onların göz açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim amacıyla çokça heybetli. Safranbolu’nun tanınması için uluslararası boyutta çalışmalar yapmayı çok önemsiyoruz. Ressamlarımızın çalışması 10 gün sürecek. Çalışmanın böylecene ressamların yaptığı tabloları halkımızla buluşturacağız. Sergi açılışımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: