Türksoy Umumi Sekreteri Hükümdar Raev: “Türk Dünyası Ülkelerinin Toplantılarını Safranbolu’da Yapmayı Düşünüyoruz”

TUNAKAN YIDIRIM

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) marifetiyle gelenekselleşen ressamlar buluşmasının 22’ncisi Karabük’ün UNESCO Mirası Listesi’ndeki ilçesi Safranbolu’birlikte düzenleniyor. 10 Türki Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’nun tarihi mimarisini resmedeceği etkinlik amacıyla kente gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Melik Raev, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ile görüştü. Raev, Türk dünyası ülkelerinin bazen toplantılarını Safranbolu’dahi yapmayı düşündüklerini belirtti.

TÜRKSOY tarafından 22.si düzenlenen ressamlar buluşması, Safranbolu’dahi 10 Türkçe Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’yu resmetmesi ile bitmeme ediyor. Aktiflik kapsamında Safranbolu’ya gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Safranbolu Şehremini Elif Köse ile gelişigüzel ressamların çalışmalarını inceleyerek onlarla ahbapça etti.

“SAFRANBOLU BÜTÜN RESSAMLAR İÇİN BALABAN BİR MALZEMEDİR”

Acun’nın arz dolgunca korunan 20 şehrinden biri olan Safranbolu’nun UNESCO Dünya Bırakıt listesinde olması sebebi ile TÜRKSOY toplantılarının bazılarının Safranbolu’da yapılması yönünde düşünceleri olduğunu belirten Raev, şu açıklamayı yaptı:

“Türk Dünyası’nın her bir ülkesinden ressamlar nida edilerek bu yıl 22.sini düzenlediğimiz ressamlar buluşması gerçekleşiyor. Bu yıl Acun Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’birlikte yapıyoruz bu etkinliği ve onun kültürel ve tarihi zenginliği bilcümle ressamlar için nazik tıpkısı malzemedir. Türk Dünyası coğrafyasından gelen ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak ve tığ Türk Dünyası ressamlarının fırçalarından sâdır Safranbolu’nun kültürel mirasını Dünya’ya tanıtacağız.”

“TÜRK DÜNYASI ÜLKELERİNİN TOPLANTILARINI SAFRANBOLU’DA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yaptığımız bu ressamlar buluşması Safranbolu Belediyesi ile yaptığımız ilk etkinliğimizdir. Başkanımızla görüştüğümüzde bu konulara değindik ve Safranbolu’bile belediyemizle bakir etkinlikler yapmayı bile düşünüyoruz hem bu yıl hem gelecek senelerde. Özellikle Safranbolu’nun Dünya Kültürel bırakıt listesinde olduğunu dikkate alarak, Türk Dünyası’nın sair ülkelerinde üstelik UNESCO Acun Miras listesinde olan şehirler ve belli başlı aynı yöreler vardır. Tığ o şehirlerin ve yörelerin yönetimlerinin, müze olan yönetimlerinin burada toplantısını yapmayı düşünüyoruz. Elif hanımla yaptığımız toplantıda bu konuyu ele aldık.”

“RESSAMLARIN BAKIŞ AÇILARINDAN SAFRANBOLU’NUN DEĞERLENDİRİLMESİ BİZİM İÇİN ÇOKÇA ÖNEMLİ”

Safranbolu Şehremini Elif Köse ise TÜRKSOY 22. Ressamlar Buluşması’nın  Safranbolu’birlikte yapılmasından sevinme duyduğunu, bu tür organizasyonların Safranbolu’nun tanıtımı açısından çokça majör olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKSOY’a bağlı 10 ülkeden 21 şanlı ressamı ağırlıyoruz, 2 sunum üstelik bizim ülkemizden ressamımız var. Ressamlar artist güçlü insanlar tabi ve Safranbolu’da hars ve nutuk şehri. Biz onların fırçalarından çıkacak eserleri çokça düşkünlük ediyoruz, onların bakış açılarından Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim amacıyla haddinden fazla önemli.”

“TÜRKSOY’A BAĞLI DEVLETLERİN BİRTAKIM ETKİNLİKLERİNİ BUNDAN SONRASAFRANBOLUYA TAŞIMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Hükümdar Raev ile yaptığı görüşmelere değinen Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “TÜRKSOY’a sınırlı devletlerin birtakım etkinliklerini bundan sonra Safranbolu’ya taşımayı düşünüyoruz. Safranbolu’nun hem tanıtımı hem bile turizmi üzere çokça mehabetli olduğunu düşünüyorum ben. Antrparantez bu etkinlikleri burada planladıkları için birlikte haddinden fazla teşekkür ediyorum”

KAYNAK DÖKÜMÜ

TÜRK DEVLETLERİNDEN MEVRUT RESSAMLARIN ÇALIŞMALARINDAN DETAYLAR

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE VE TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ MELIK RAEV’İN ÇALIŞMALARI İNCELEMESİ

TÜRKSOY UMUMI SEKRETERİ SULTAN RAEV’İN AÇIKLAMALARI VE AÇIKLAMALARININ TÜRKSOY AZERBAYCAN TEMSİLCİSİ ELÇİN GAFARLI TARAFINDAN ÇEVRİLMESİ

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE’NİN AÇIKLAMALARIShare: