10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

KARABÜK – Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı’nın aynı araya getirdiği 10 ülkeden 21 ressam UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde vadi düz Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki tarihi güzellikleri resmediyor.

TÜRKSOY tarafından 22’ncisi düzenlenen Resamlar Buluşuyor etkinliği Safranbolu Belediyesi familya sahipliğinde yapılıyor. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Kayran-Yakut, Çuvaşistan, Kuzey Makedonya ve Kosova’dan 21 ressam “Osmanlı’nın parmak izi”, “Korumanın başkenti” ve “Degaje gelgel müzesi” kabil unvanlarla anılan Safranbolu ilçesini tuvallerine yansıtıyor. 10 çevrim sürecek olan aktiflik böylece ressamların yaptıkları tablolar için işporta açılışı gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Umumi Kâtip Yardımcısı Sultan Raev gazetecilere yaptığı açıklamada, rastgele sene Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türk dünyasının beher ülkesinden ressamlar karışma ederek etkinlikler yapıyoruz. Bugün bu etkinliğin 22’ncisini UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde meydan düz Safranbolu’da yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği, tarihi geçmişi ve hep dekor ressamlar amacıyla çokça dolgunca ayrımsız faaliyet alanıdır. Türk dünyası coğrafyasından mevrut ressamlar bu manzaraları tuvallerine yansıtacak ve tığ bu tuvallerde Safranbolu’nun Türk dünyasının fırçalarla resmedilmesini dünyaya sunacağız” dedi.

Raev, bundan sonraki süreçte da Safranbolu’dahi etkinlikler yapmayı düşündüklerini anlatım ederek, “Türk dünyasının değişik ülkelerinde UNESCO Acun Miras Listesi’nde kayran düz yerler olduğu gibi Safranbolu’birlikte UNESCO’üstelik meydan alıyor. O şehirlerdeki yönetimler ile ilişkin derinti burada yapmayı düşünüyoruz. TÜRKSOY’de UNESCO Acun Miras Listesi’nde kayran kayran ülkelerin birbiri ile tanışması ve birlikte koordineli ayrımsız biçimde çalışabilmesi üzere güzelce olacak. Türk dünyası ülkelerinin önümüzdeki yıllarda daha andıran münasebat kuracağı toplantının Safranbolu’dahi yapılıyor olması çokça önemlidir” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse’üstelik ise “TÜRKSOY’a sınırlanmış 21 değişik ülkeden ve iki ressam birlikte ülkemizden doğmak üzere cesim ressamlarını ağırlıyoruz. Ressamlar sanatçı yaşayan insanlar tabi. Safranbolu’birlikte firez ve sanat şehri. Biz onların fırçalarından çıkma sonuçları çok iptila ediyoruz. Onların bakış açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim için haddinden fazla kocaman” şeklinde konuştu.

Köse, ressamların ortaya çıkaracağı eserleri merakla beklediklerini aktardı.

Share: