Sular altında kalacak olan dam ve tarım arazileri amacıyla tutum yaptılar

Artvin’da baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesi Hasanağa ve Erdemler mahallesi sakinleri geleneklerinin ve hayat tarzlarının bakir yerleşme durumunda bile devam etmesi üzere kaymakamlık merkezinde tutum düzenledi. Eski kıyafetlerin giyen, mahalle sakinleri, iple odun çekip, taş kırarak seslerin duyurmaya çalıştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı bitmeme fail Yusufeli Barajı inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan ilçe eskimemiş yerleşme adına taşınmaya hazırlanıyor. Huruç süreci öncesi, Hasanağa ve Erdemler mahallesi ilçede kebir tıpkı yapılanma düzenledi. Ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan iki mahalle sakinleri sular altında kalacak olan ekincilik arazileri ve ahırlarının yeni yerleşim yerinde bitmeme etmesi üzere ilçe merkezinde üslup tertip etti.

“Geçmişimizi unutmadık geleceğimizden birlikte vazgeçmeyeceğiz” ismiyle planlı yürüyüşte mahalle sakinleri sakat kıyafetlerini giyerek atalarından kalan geleneklerini canlandırlar. Şampiyon boğaların düz aldığı yürüyüşte, temsili ahcar kırıldı, iple odun çekildi.

Hasanağa mahallesi muhtarı Yüksel Yıldırım burada yaptığı açıklamada, “Geçmişimizi unutmadığımızı geleceğimizden bile vaz geçmeyeceğimizi bildirmek istedik. Bizi bu günlere getiren atalarımızdan kalan mirasın sular altında kalacağını fakat geleneklerimizin bile kullanılmamış yerimizde devam etmesi kanaat çevirmek istedik. Bu mesajı bütün Yusufeli’ne tıpkı zamanda Ankara’ya yöneltmek istedik” diye konuştu.

Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ise, “Hasanağa mahallesi sakinleri bire bir seronomi şekilden bir mızıka taleplerini rapor ettiler. Daha sakat zamanlarda ilişkin olan ayrımsız takım değerlerin kültürel özeliklerin bulunmayan olacağını eskimemiş yerleşim durumunda da bu kültürel değerleri almak istediler. Iyicene bire bir temsille kendilerini anlattılar. Sakat kıyafetlerini giyerek, cihaz edevatlarını yanlarında bulundurarak tutum yaptılar. Bu başarılı çalışmadan ortalık kendilerini kutluyorum inşallah talepleri namına getirilir” ifadelerin kullandı. – ARTVİN

Share: