Eskimemiş Yusufeli’nde bin 501 doğruluk sahibi konutlarının tapularını aldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden baraj inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan ilçenin taşınacağı kullanılmamış yerleşim yerinde çalışmalarda sona gelindi. Tamamlanan konutlar, borçlandırma ve becayiş işlemleriyle adalet sahiplerine tapularıyla doğrulama edilmeye başlandı. Bugüne büyüklüğünde bin 501 adalet sahibine konutları teyit edilirken, 127 doğruluk sahibine ise aksiyon yerleri teslim edildi.

Temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın üçüncü sunu faziletkâr tümsekli barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajında sonuç hazırlıklar yapılıyor. Akarsu terviç işlemiyle alay malay sular altında kalacak olan kaza merkezinin taşınacağı eskimemiş iskân yerinde çalışmalarda sona gelindi.

Mevcut ilçenin anında art kısmındaki mevcut Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde üç ayrı bölgede 2015 yılında başlayan icraat sonrası bu yaz doğruluk sahiplerinin evlerine taşınması bekleniyor. 2 bin 654 hak sahibiyle Türkiye’nin genişlik iri iskan projesi olma özelliği haiz ilçede, bölük ve hareket yeri fiyatlarını mahsus olmasının ardından doğruluk sahiplerine ev ve aksiyon yerleri tasdik edilmeye başlandı.

Borçlandırma ve becayiş yöntemiyle türe sahiplerine tasdik edilen bölük ve hisse senedi yerleri üzere bati düzentileme harcanıyor. Borçlandırma işlemleri dolay müracaat bürosu Yusufeli İlçe Merkezinde Uray Binasının karşısında Yusufeli Baraj Projeleri Halkla İlişkiler Bürosunda yapılırken, becayiş işlemleri ise Yusufeli Kaymakamlığında oluşturulan Becayiş Bürosunda bitmeme ediyor.

Borçlandıma işlemleri üzere 60 zaman takvimi, becayiş işlemleri ise 30 dönme takvimi planlanıyor. Bakir yerleşme alandı kaza binasında kurulan ofiste gerçekleştirilen işlemlerde ilişik kurumların çalışanları adalet sahiplerine koruyucu oluyor. Hafta sonu Cumartesi, Iş haset devam eden çalışmanın gelişmemiş sürede tamamlanması planlanıyor.

Bugüne büyüklüğünde İlçe Merkezinde 957 aileye hane, 74 aileye işyerleri teyit edilirken, 544 aile hane, 53 ocak işyeri üzere borçlandırma sözleşmesi imzaladı. Köylerde ise 30 aileye konut tasdik edilirken, 13 ev basamak amacıyla borçlandırma sözleşmesi imzaladı. Antrparantez 22 familya ile birlikte becayiş yapıldı. – ARTVİN

Share: