Şark Marmara ve Günindi Karadeniz’den sarsıntı bölgelerine müzaheret seferberliği sürüyor

Sakarya, Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar ulaştırılmaya bitmeme ediliyor.

Sakarya Sandalyeciler ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerince Adıyaman’a 2, Kahramanmaraş’a 1, Hatay’a 1 midibüs tılsım, bala bezi ve maması ile akarsu ve eşya gönderildi.

Üyelerin ve esnafın yaptığı 300 yatak ile ayrıksı arttırma arkalama malzemeleri bile tır ve midibüsle kıyamet bölgesine akilane yola çıkarıldı.

Sapanca Gençlik Merkezi marifetiyle başlatılan oyuncak kampanyası birlikte sürüyor.

Depremzede çocukların yüzünde gülücük olabilmek için aile ziyaretleri fail ekipler, topladıkları oyuncakları afet bölgesine ulaştıracak.

Bu arada bağışlanan panda oyuncağın üstüne bantlarla yapıştırılmış, “Eski olsun evire çevire kardeşim. Sizin için bol bol yakarış ediyorum. Bilcümle beraber bugünleri dahi atlatacağız.” yazılmış tabaka okuyan görevlileri duygulandırdı.

Ayrıca Sakarya Orman Kesim Müdürlüğü ekiplerince hazırlanan odunlar, depremzedelere yakacak odun gönderildi.

Hendek Belediyesi ise hareket bölgesindeki şahsi temizli ihtiyacının karşılanması için gezici abdesthane ve duş üretimine başladı.

Bartın’dan hayvanlar üzere 100 titrem yemleme yola çıktı

Bartın’bile bağışlanan montgomer, bot, bere, ellik üzere kışlık kıyafetlerin yanı sıra battaniye, çocuk bezi ve maması, temiz malzeme, besin kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan müzaheret malzemeleri, burada görevlilerce bölümleme edilerek kolilere yerleştiriliyor. Gönüllülerin birlikte katkı sunduğu depodaki yardım malzemeleri tırlara yüklenerek yer sarsıntısı bölgesine uğurlanıyor.

Valilik koordinesinde afet bölgesineki hayvanların yem ihtiyacının karşılanması amacıyla de 50 ton sert yem ile 50 ton ağırlık yemleme (konsantre) yüklenen tırlar debi etti.

Karabük’ten 9 milyon nakdi yardım

Karabük’te kampanyalarda toplanan 9 milyon 19 bin 820 liralık AFAD hesaplarına aktarıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 224 vasıta ile deprem bölgelerine gittiği ve yapılan 9 milyon 19 bin 820 liranın AFAD namına aktarıldığı bildirildi.

Açıklamada, 449 paket temel besin, 522 tırtıl akarsu, bin 850 ster odun, 82 titrem un, bin 210 sayı çerge, 4 bin 600 battaniye, balya, 358 tırtıl hıfzıssıhha ve çağa ürünleri, 147 tırtıl beceri materyal, 95 pabuç, tıpkısı gezici abdesthane, 2 faal aş damı, 26 tırtıl tıbbi materyal, bin 378 ısıtıcı, 222 akak, 115 bin 850 savsaklamak, 324 palet giyit, 112 halı ve 95 tüpün bölgeye gönderildiği anlatım edildi.

Ayrıca kentteki Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil cemiyet kuruluşları ve esnaflar, yardımları deprem bölgesine göndermeye devam ediyor.

Zonguldak’ta müzaheret merkezi ücretsiz mağazaya dönüştürüldü

Zonguldak’ta, Mesleki Terbiye Merkezi ile Biçim Fatih Halk Eğitimi Merkezinde hoca ve becerikli öğreticiler, depremzedeler üzere gaflet tulumu üretiyor.

Karadeniz Ereğli ilçesine gelecek depremzedelerin anne ihtiyaçlarını eğlemek amacıyla ise müzaheret cem merkezi ücretsiz mağazaya dönüştürüldü.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gazetecilere, Atatürk Firez Merkezi’nde oluşturulan arkalama toplama merkezinin ayrımsız bölümünün Ereğli ve Alaplı ilçelerine gelecek depremzedelerin ana ihtiyaçlarını karşılama noktasında salon haline getirdiklerini söyledi.

Share: