İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilişkin videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağcıl tıpkısı facia yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’de var. Size deprem yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma tıpkı daha kimsenin ‘Nerede bu büyüklük?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, sosyal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıran riski yer faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Aristokrat, zaman boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve haddinden fazla şişman acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan seçme afette vatandaşlarımız sevap ve bir o kadar dahi çığlık bire bir istifham sordu, nerede bu fehamet?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu soru, afet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin facia geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun sel felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin yeğin afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın başat afeti, Adana, Mersin, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde oran oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, birlik bakanlıklar, sivil topluluk kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, jandarma, Heybet Akarsu İşleri, karayolları, Yer Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kenar Asayiş Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karambol ve hiçbir rötar yaşanmadan oran oradaydı.”

2020 Elazığ depremine simultane 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini nâkil Soylu, “35 bine andıran otağ gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e andıran araçla hep birlikte oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin yangınına 726 personel, tıpkı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Günindi Karadeniz yeğin felaketine 1500’e mümasil komütatör, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 periferi düzenlilik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise yemeden içmeden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri esasen 10 bine mail personel, bine mümasil araç ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın beraberinde oldu” bilgisini üstelik paylaşan Icra Vekili Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize hâkim afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Gine binlerce personel tekrar 1500’e yakın araçla afete engelleme ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 defa yunak aşındırmak çıkarmaya büyüklüğünde stabil çok cıvıltı yaparken tek karmaşa, fehamet olarak hiçbir panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet bir karye iskân durumunda elektrik yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günce derman, paketlemek, besin getirdik. Yeri geldi deniz boyu asayiş gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Ne keçe ne battaniye hangi soba ne EKMEK hangi giyecek, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Tanrı’a çok şükür ‘Nerede bu ululuk?’ cümlesini on paralık duymadık. Onun yerine tek ayrımsız cemi duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya zahir geldik?”

“Peki bu noktaya elbet geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’de Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıyamet yönetiminde yepyeni ayrımsız takip oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Hemen enkazdan hayat yönetmek değil, kıran öncesi, afet hatıra ve facia sonrası iyileştirme adına bütüncül tıpkı kıyamet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıran öncesi tedbir amacıyla etkin kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin facia tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, sabık yılı da kıyamet yetişek yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye afet farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı namına ilan ettiklerini bildiren Bakan Soylu, 51 bini meslek tatbikatı doğmak üzere 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’üstelik sel ve taşkın tatbikatı, Antalya’dahi orman yangını tatbikatı, Kütahya’birlikte eroin tatbikatı, İstanbul Kağıthane’da sarsıntı tatbikatı ve bir nice yeni tatbikatı bu yıl içre gerçekleştirdiklerini nâkil Nazır Soylu, son teşrin kocaoğlan için de “Türkiye Zelzele Ajanda Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça hususi ayrımsız akademik düzentileme gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin eksiksiz risklerini gözeterek, her ilde risk azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu yoluyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve domestik yönetimlerle bilcümle gelişigüzel gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, şimdi birlikte bu planların takip ve istimara ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Mavera yandan afet müdahale kapsamında dahi muhteşem çalışmaları olduğunu belirten Aristokrat, seçme şeyden evvel Türkiye Facia Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sürekli yerine güncellediklerini vurguladı.

Sonuç 3 yıldaki mecmu afetlere bu traksiyon çerçevesinde engelleme ettiklerini ve hiçbir sevgili yaşamadıklarını tabir fail Soylu, Türkiye Afet Engelleme Planıyla amme ve sivil toplumun bütün gücünün, kıran simultane tek tıpkısı gövde gibi ahenk ortamında çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Öte yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını söyleyen Soylu, “Ayrımsız bambaşka yeniliğimiz kontrol istirdat ekipleri ile ilişik. Bu ekiplere terbiye verilip AFAD çatısı altında temas biri akredite edildi. Halen Türkiye’de akreditasyon almış taharri istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin HIJYENIK arama kurtarma, jandarmamızın Uyanık Taharri Istirdat timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 diyar müdürlüğünde 27 lojistik, 54 birlikte destek deposu bulunduğunun altını çizen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde gelişim makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kabilinden buralardaki malzemeleri anlaşılan periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü namına üstelik afet sonrası düzeltme çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, otağ kentler hemencecik onların yerini düzlük afetzedelere birinci yılında evlerini tasdik etmeye başlıyoruz. Afetlerin müstacelen peşi sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Son 3 yıldaki hararet ve sellerden dünya hep 617 milyon liralık hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi müzaheret, yadımlama ve göçük kaldırma için 98 milyon ve götürüm duvarları amacıyla filhakika önemli harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 adet facia konutunun inşaatına başladık. Belde ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun türe sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Afet Riziko Tenzil Planı (TARAP), Türkiye Afet Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıran Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 tasrif çerçevesinde atıyoruz ve akıbet alıyoruz. Bunun beraberinde vatandaşlarımıza dokunan AFAD cümbüşlü kabil uygulamalarımız, kıyamet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabilinden sayısal ast yapılarımız var. Çağcıl aynı kıran yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’de var. Size hareket yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma tıpkısı henüz kimsenin ‘Nerede bu çap?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: