Film kabilinden görüngü: 200 yabancı tabiiyetli şahsı İstanbul diyerek Sakarya’ya getirdi

Film kabilinden fenomen: 200 yabancı uyruklu şahsı İstanbul diyerek Sakarya’ya getirdi

Ağrı’dan İstanbul’a 500 dolar, yurtdışına gitmek üzere 2 bin dolar verdiklerini söyledi

Ecnebi uyruklu şahısları bıraktığı yetmedi, belde illerden göçüm çağırdı

Çağırılan taksideki bin 444 lira denk dikkat çekti

Balballı Mahalle Muhtarı Ercai Kaynak: “Tahminî 70’ini bitirmiş ve vatandaşlarla bu arada yakaladık, ayrımsız araya getirdik diğerlerini birlikte arıyoruz”

SAKARYA – Sıkıntılı dışına gitmek üzere Türkiye’ye habersizce yollarla giren ve Küçük Asya Otoyolu Sakarya Akyazı geçişinde tır dorsesinden indirilen 70 yabancı tabiiyetli insan, mahalle halkı ve kurnaz ekiplerince yakalandı. Ecnebi uyrukluların kestirmece 200 yaşama olduklarını belirtmesi üstüne ekipler bölgede taharri çalışması başlattı. Tır sürücülerinin ecnebi uyruklular üzere bölgeye kasaba illerden ticari ve korsan taksi çağırdığı öğrenilirken taksimetrede bin 444 liralık prospektüs dikkat çekti.

İddiaya göre, Türkiye’ye kaçak yollarla giren kısaca 150 ecnebi tabiiyetli can, sınırlı dışına başvurmak üzere yabancı tabiiyetli tır şoförü ile anlaşarak Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden yola çıktı. Küçük Asya Otoyolu Sakarya Akyazı geçişinde ise tırdan indirilen yabancı uyruklular bölgede dolaşırken Balballı Mahallesi’ne girdi. Durumdan şüphelenen toprak halkı ise güllabi ekiplerine bilgi verdi. Bölgede faaliyet gerçekleştiren ekipler ve mahalle halkı 70 yabancı uyrukluyu yakalayarak mahallede bulunan karye hayat merkezine getirdi. Burada alınan ifadeler çerçevesinde başka yabancı uyrukluları tedarik etmek için mesai başlatıldı. Yakalanan yabancı uyruklular ise açıkgöz merkezine götürülürken işlemleri sonrasında ise gabi atıf merkezine irsal edilecek.

Otoyolda bırakılan yabancı uyruklular amacıyla çevre illerden göçüm çağırmışlar

Alınan ifadeler sonrasında yabancı tabiiyetli olduğu öğrenilen tır sürücüsünün bölgeye mekân illerden taksi çağırdığı ortaya imdi. Sunulan tavır konusunda bölgeye deniz hırsızı ve ticari taksiler geldi. Mahalle halkı tarafından fark edilen araçlardaki bin 444 lira taksimetre fiyatı dikkat çekti.

“Kısaca 200 yaşama bölgeye dağıldılar”

Ecnebi uyrukluları yakalayarak ekiplere teyit ettiklerini tamlayan mahalle muhtarı Ercai Kaynak, “Saat 21.00 sıralarında mahallemiz sapağından sâdır tır aracılığıyla ve kendilerinin söylediği de yaklaşık 200 emanet bölgeye dağıldılar. Tığ bile bunların yaklaşık 70’ini açıkgöz ve vatandaşlarla beraber yakaladık, ayrımsız araya getirdik diğerlerini bile arıyoruz. parça parça adına aranıyorlar, dolay mahallelerde yayıldılar bölgede aranıyorlar. Bunların merkezi burası gibi oldu sanırım İstanbul, Gebze kabilinden bölgelerden ticari taksiler geldi onların bir kısmını bile ekipler yakaladı. Konumun verilmesi üzerine taksiler bunları 4’er, 5’er hayat halinde götürecekti” dedi.

Mahalle halkı yoluyla sorulan sorulara cevap veren ve Afganistan’dan geldiklerini tamlayan ecnebi tabiiyetli nüfus, “Doğubeyazıt’tan tıra bindik bir devir evvel, İstanbul’a gidiyoruz sandık. İstanbul’dan üstelik Avrupa’ya gidecektik. Bir sevimli 500 dolar servet verdik. Avrupa’ya giderken bile 2 bin dolar” diye niteleyerek konuştu.

“Taksimetrede bin 444 teklik yazıyordu o birlikte dikkatimizi çekti”

Yabancı uyruklukları görmek için ekiplere koruyucu olan mahalle halkı Fevmi Yılmayan, “Tığ devletimizin yanındayız gerekeni yaptık. Burada tümce birbirini tanır ağyar mahsus oluyor. Taksiciyi bed gördük, durdurduk ve Sakarya’nın taksisi olmadığı muhtemelen Gebze’den gelmiş. Onları almaya geldiği mahsus ve onları dahi ekiplere teyit ettik. Taksimetrede bin 444 liralık yazıyordu, o de dikkatimizi çekti. Bunların haricinde birlikte göçüm vardı, kaçanlar vardı ve otoban gişelerinin orada bekliyorlardı. İş birlikçileri var, taksiciler işi biliyorlar. Takribi 80 hayat yakalandı diğerleri kaçtı, onları birlikte çıkarmak için sabaha büyüklüğünde çabalayacağız” şeklinde konuştu.

Share: