TDP Umumi Başkanı Sarıgül, zelzele bölgesindeki cezaevindekiler amacıyla “yer sarsıntısı izni” istedi

Türkiye Değiş Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, deprem bölgesindeki cezaevlerinde mütezayit mevkuf ve hükümlüler ile ailelerinin endişeyle yaşadığını belirterek, “Böyle zor zamanlarda eli kolu bağlı yaşamak elan birlikte çığlık vericidir. Fehamet, mahkumlara muhakkak ‘hareket izni’ vererek büyüklüğünü ve şefkatini göstermelidir.” dedi.

Sarıgül, Parti Genel Merkezinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için korku duruşunda bulunulmasının peşi sıra basın toplantısı düzenlendi.

Öğür üyeleriyle depremin geçmiş gününde bölgede olduklarını ve müzaheret seferberliğine ulama sağladıklarını nâkil Sarıgül, “Ego 1999 depreminde şahsen Yalova’da, Düzce’de, Sakarya’dahi, Kocaeli’de o bölgede fariza kayran benzeri arkadaşınızım. O deprem iman ki benzeri afetti amma bu zelzele tıpkısı od.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin sunma heybetli sorununun, sarsıntı ve hareket kaynaklı konuşu, içtimai ve ruh bilimsel riskler olduğunu dile getiren Sarıgül, şöyle devam etti:

“Şartlar hangi kadar yabansı olsa dahi yönetenler hukukun üstünlüğü ilkesinden pekâlâ ve kategorik ayrılmamalıdır. İnsan haklarına karşıt davranılmamalı, suçu ne olursa olsun, tek kimesne yargısız yürütüm, linç, sürgü ve işkenceye ne şartla olursa olsun maruz kalmamalıdır. Bu makule hareketler başlarsa sonunun nereye ulaşacağı, kime ulaşacağı, hangi ahit ve nasıl ulaşacağı katiyen mahsus olanaksız.”

“Hazine yardımının yüzde 50’sini bağışlayın”

TDP Umumi Başkanı Sarıgül, tüm politik partilere, seçme döneminde alınan kaynak yardımının yüzdelik 50’sini depremzedelere affetme çağrısında bulundu.

Zelzele bölgesindeki cezaevlerinde kalan vakfedilmiş ve hükümlüler ile ailelerinin endişeyle yaşadığını belirten Sarıgül, “Hakeza baskı zamanlarda eli kolu ilişkin ara vermek elan de dokunaklı vericidir. Azamet, mahkumlara kesin ‘hareket izni’ vererek büyüklüğünü ve şefkatini göstermelidir.” diye niteleyerek konuştu.

Mustafa Sarıgül, üniversiteler için alınan alarga terbiye kararını da eleştirdi.

Share: