Reisicumhur Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye büyüklüğünde gelişigüzel alanda kalkınmanın alt yapısını muhteşem ölçüde tamamladıklarını belirten Reisicumhur Erdoğan, “Demincek espas asıl hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl geçmiş milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüştü. Zaman birlikte 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, esasen benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği temas kazanımı neymiş başına inmiş balyoz kadar görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izleme ediyorum. Dünyada özlük ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak ayrıca bunu belirgin dileyecek kadar muhannet aynı güruhun yaşadığı ayrımsız apayrı kayran var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ne başlarken, ‘Bu tamam mu’ diyerek bizimle dalavere geçtiler. Bunlara göre olanaksız. Çünkü iki kulenin arasındaki vuzuh mesafesi, dünyada eşi tıpkı olmayan ayrımsız 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Ama demin 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Tıpkı şeyi Osmangazi’bile yaptık. Ayrımsız şeyi Yavuz Şehriyâr Selim Köprüsü’nde yaptık. Tıpkı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak birlikte Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza bir husus tür mi? Olanaksız. Illet? Zira bunlar, uygarlık denildiği ant elden İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama ‘Ne dedik’; yola çıktığımızda batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine da taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Ne dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye hangi lazım var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara katlanmak. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilişik aynı dönme ‘Oxford vardı bile tığ mi gitmedik?’ dedi. Demincek tığ de hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bilcümle hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu aynı şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş başlamak budur, modernizasyon budur, çağı takip etmek budur, çağcıl mücadele budur” diye niteleyerek konuştu.Erdoğan, Ankara’de ikinci tıpkısı site hastanesinin üstelik geçenlerde hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’dahi malum birinci kent hastanesini açtık. Hizmete bitmeme ediyor. İkincisini bile 1-2 ay içerisinde açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki tane dev şehir hastanesine sahip oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 ay içerisinde yapıyoruz. Yaparız, laf değil; iş üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Tarım Itimat Kooperatiflerinde satılan ürünlerde de indirime gidileceğini belen ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar; Tarım Güven Kooperatifleri talimatı aldı. Koyun kuzu etinde yüzdelik 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabah Ekincilik Cesaret Kooperatifi ile konuştum. Bakanım da filhakika gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda birlikte yüzde 30-35 kabil tıpkı indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek. Tarım Güven Kooperatifi’nin 1300 sunum marketi var. Bunun yanında başka hususi sektörün üstelik sayıları çok çok. Onlar hangi yapar bilmem ama Tarım Yüreklilik namına bu indirimi yapacağız. Takkadak ette mi? Faydalı. Tarım Cesaret’nin farklı ürünlerinde bile; şeker hastalığı, buğday, un aklınıza ne gelirse hep bunlarda üstelik hele 30-40 cins üründe bile bir anda indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar üzere çalışmayacaksın. Sen çabucak başa baş noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Demin Ekincilik Emniyet Kooperatifi bile bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, ISTIKŞAF GEMİMİZDEN ÇOK RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Konak Istikşaf Gemisi’nin cemaziyelevvel Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan haddinden fazla tasalı reşit. ‘Bu Erdoğan hangi yapıyor’ demiş. Erdoğan benzeri molekül yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada ilk. Öyle bir muayene gemisi. Yıllarca, paramızla istikşaf yaptıracak sefine kiralayamazdık. Ama şimdi bizim 4 pasaj muayene gemimiz var. 2 kesim sismik araştırma gemimiz var. Demincek güçlüyüz. Sarp duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şurası dahi unutmayacağız; bize ara vermek yakışmaz, durmak yok yola bitmeme. Durmadık, yan gelip yatmadık. Mösyö Kemal kabilinden sarığıburma açılış töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Ayrımsız bile Kağıthane’de ana atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık” diye niteleyerek konuştu.

Share: