Pandemi emeklileri aksiyon hayatına kavrayışsız dönüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Birkaç milyon Amerikalı, Nazik İstifa (Great Resignation) kendisine bilinen pandemi sırasında beklenenden daha er zor oldu. Bu, averaj tekaütlük yaşının kademeli namına arttığı ince vadeli benzeri eğilimin da kırılması anlamına geliyordu. Fakat ayrıntılı vadeli trend gine namına güçlenmiş gözüküyor. Pandemi emeklilerinin çoğu işe izansız dönüyor yahut idraksiz dönmeyi düşünüyor. Veriler ise, emekliliğin ertelenmesine müteveccih eğilimi destekliyor.

Emeklilik yaşı beklentisi 64-65

Forbes’tan Bob Carlson’ın haberine göre, Washington merkezli danışmanlık şirketi Gallup, rastgele sene Amerikalılarla, hangi antlaşma mütekait olmayı planladıklarına dair aynı soruşturma yapıyor. Ankete katılanlar, kişisel ekonomilerine dair bazı sorulara birlikte cevap veriyor.

Buna göre, 1991 yılında KUL’üstelik ortalama emeklilik yaşı 57 iken, bu rakamın 2022 yılında 61’e yükseldiği gözleniyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ayrıca 1995 yılında insanların zahmetli olmayı bekledikleri yaş 60 iken, ankete bakarak bu sayı 2022 yılında 66 namına kaydediliyor. Emeklilik yaşı beklentisi, 2012 yılında 67 yaş ile zirve yapıyor ancak 2021 yılında 64‘e düşse bile, mütezayit yıllarda bu beklenti 65 ile 66 gözyaşı arasında sabit seyrediyor.

Tekaütlük yaşı kararlı şekilde yükseliyor

Yirmi bire bir yıllık verileri çözümleme fail Gallup, insanların emekli olduğu yaşta muhteşem ve tartılı aynı artım olduğunu tespit ediyor. 55 gözyaşı ve üstü kişiler ilkokul yıllık yaş gruplarına ayrıldığında, veriler, her gözyaşı grubunda kayran kayran emeklilerin yüzdesinin ahit ortamında yüzdelik 5 ila 9 oranında düştüğünü gösteriyor.

Bildirme yüce düşüş 60-64 gözyaşı aralığındaki kişilerde gözleniyor. 2002-2007 yılları ortada bu gruba karışma olan kişilerin yüzde 41‘i zor oluyor. 2016-2002 yıllarında ise bu gruba karışma olan kişilerin yalnız yüzde 32‘sinin zor olabildiği gözleniyor.

Emeklilik yaşının gecikmesinin mümkün bire bir nedeni kendisine Toplumsal Asayiş gösteriliyor. Buna bakarak, yeni emekliler, umum tekaütlük ödeneğini istek gelmek için yasalara bakarak 66 yaşını bakmak zorunda kalıyor.

Elan tafsilatlı süre çalışıyoruz

Tekaütlük öncesi kişilerle yapılan farklı anketler, daha az insanın erken yaşlarda emekli olmak üzere mali kaynaklara ehil olduklarına inandığını ortaya koyuyor. Bu üstelik insanların mali yönden refahlarını tasarruf etmek amacıyla daha ayrıntılı süre çalıştıklarını kanıtlıyor. Yıllar boyu süren Gallup araştırması, insanların zahmetli oldukları yaşlar ile ilkin emekli olmayı düşündükleri yaşlar beyninde manalı bire bir fark gözlemliyor. Bir Nice kayırıcı zinde yaşta hayalini kurdukları tekaütlük yaşına gelmeden ilk emekli oluyor.

Araştırma bulgularına bakarak, 2002 yılında, averaj adına 63 yaşında mütekait olacaklarını düşünen insanların 59 yaşında zahmetli oldukları gözleniyor. Beklentiler ile gerçeklik arasındaki fark, yıllar süresince sonsuz adına artıyor. Bu farkın şahika yaptığı yıl namına ise 2012 yılı öne çıkıyor. 2012 yılında insanlar, sayı farkı olarak 67 yaşında zor olmayı beklerken, 60 yaşında mütekait olabiliyor.

Emeklilik planları elastik olmalı

Arada Bir insanlar mali bağımsızlığa beklenenden henüz aceleci ulaştıklarından er tekaüt olabiliyor. Fakat çoğu antlaşma erken emeklilik isteğe sadık gerçekleşemiyor. Arada Sırada ferdî veya ailevi benzeri sağlık sorunu, kişinin çalışmayı bırakmasına bozukluk olabiliyor. Ara Sıra durumlarda ise bire bir hayat işini kaybediyor ve adına istediği üzere ayrımsız aksiyon bulamayınca zahmetli olmayı tercih edebiliyor.

Etmen ne olursa olsun, hem emekliğe yakın dönemde olanların hem de emeklilerin, benzeri tekaütlük planı oluşturduktan sonra bu plana kaskatı şekilde uyulmaması gerektiğini hatırlamaları önem yeryüzü ediyor. Tekaütlük yaşı ve planlarının streç olması gerekiyor zira şartlar beklentilerden ve varsayımlardan farklı olabiliyor. Bu nedenle insanların, tekaütlük planlarını düzenli yerine gözden geçirmesi ve değişen koşullara uyarlaması gerekiyor.

Enflasyonla mücadelede buğulu koca önemsenmiyor

 

Dünyanın genişlik şişman emeklilik fonundan ızdırap başarım

 

ESIR’dahi ‘Şişman İstifa’ dalgasının 3 nedeni

 

 

Share: