“Ocak Diş Hekimliği” uygulaması 3 pilot ilde başlıyor

Keyif Bakanlığı, 0-12 gözyaşı kollar için apotr kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere Eskişehir, Kırşehir ve Karabük”te “Aile Dişçilik” modelini pilot uygulama yerine başlatacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça benzeri süre önceki üç uçman ilde hayata geçirilmesi planlanan “Ev Dişçilik” modeli ile ilişik hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Karı hekimliği sistemi ile analog tıpkı benzeri olan “Aile Dişçilik”, önce adına pilot toprak seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanacak. Vekillik, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle birlikte bitmeme fail tedavi edici gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin yanında alelhusus çocuklar için ehemmiyet taşıyan “koruyucu munsap ve diş sağlığı” çalışmalarının mevcut sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere basit erişilmesi ve 0-12 gözyaşı aralığındaki yekpare çocukların ağır ezgi diş kontrollerinin yapılması olanaklı olacak.

e-Bilek Damarı üzerinden izlem imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amacıyla madun yapı çalışmalarını da sürdüren Vekâlet, randevuların Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle antrparantez ebeveynler, 0-12 gözyaşı arası çocuklarının kül kenar ve diş sağlığı tarama sonuçları ve strateji randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine er müdahale imkanı olabilecek.

Dişçilik Vukuf Hile Sistemi üç ilde ocak diş hekimlerinin erişimine açıldı

Nezaret, bu çalışmalarla gelişigüzel diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların henüz geçmiş yapılan tetkiklerine yalınç tıpkı şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Dişçilik Vukuf Hile Sistemi Projesini da devam ettiriyor.

Analiz, dizayn, yazılım geliştirme, sınav ve terbiye çalışmaları tamamlanarak yayına alınan dizge, uçucu aplikasyon kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te ocak diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

Share: