Şırnak’ta yıldırı mağduru 77 sülale, tapularına kavuştu

Şırnak’ta 1992’da yıldırı saldırılarında evleri engel gören aileler için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla 2007’de yapılan ve adalet sahiplerine tasdik edilen konutların tapuları verildi.

Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kongre Şekil Salonu’nda düzenlenen törende mütekellim Ilbay Osman Bilimci, 1992’dahi yıldırı saldırılarında mağdur olan ve 2007’üstelik TOKİ vasıtasıyla Vakıfkent Mahallesinde yapımı tamamlanıp teyit edilen konutların bugüne kadar tapularının gecikmesinin bire bir eksiklik olduğunu söyledi.

Devletin sırtında kronikleşen sorunları bildirme geç 1 yıl içerisinde çözeceklerini dile getiren Ilbay Bilimci, “Vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderildi. Tığ da tapu ile ilişkin sorunu çözerek vatandaşlarımıza tasdik ettik. Tapuların tatlıca olmasını diliyorum” dedi.

AFAD İl Müdürü Utkulu İşlek bile, 1992’da Şırnaklı vatandaşların yıldırı saldırılarında evlerinin yıkıldığını ve terörün vatandaşın malına, canına kastettiğini belirtti.

İşlek, “İlimizde terör temizlendiği gibi vatandaşlarımıza dahi barınmalarını sağlamak için afet konutları mensur edildi. Konutlar evgin yapılma nedeniyle, inşa edilmeden esbak yapılması müstelzim işlemler yapılmadığı üzere 2007 yılında konfirmasyon edilen konutlarımızın tapu senetleri daha tasdik edilmemişti. Bugün vatandaşlarımız tapularını konfirmasyon aldı ve teessürat sona erdi.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra 77 türe sahibine tapu belgeleri teslim edildi.

Törene, Şehremini Mehmet Yarka, İl Cingöz Komutanı Miralay Hedef Bozkurt ve İl Güven Müdürü Cemal Dalman katıldı.

Share: