Ilbay Gürel, Hadrianaupolis Antika Kenti’nde incelemelerde bulundu

Karabük Valisi Fuat Gürel, hafriyat çalışmalarının bitmeme ettiği Hadrianaupolis Antika Kenti’ni görüşme etti.

Alanda inceleme yaptıktan sonda yetkililerden hikmet düzlük Gürel, gazetecilere, bölgenin tarihinin aydınlatılması açısından antika kentin çokça yetişkin olduğunu, burada yüce bulgulara rastlanıldığını söyledi.

Antik kentin ören yeri olması amacıyla emek başlattıklarını aktaran Gürel, “Ortaya çıkarılan mozaikler nedeniyle Karadeniz’in Zeugma’sı yerine ünlenen Hadrianoupolis’te kazı çalışmalarıyla dönme yüzüne çıkarılan Roma konutu, kilise ve hamamda sürdürülen çalışmaları yerinde inceledim. Hocalarımızdan bilgiler aldık. Bu sene kazılar savunma yapısı namına adlandırılan tıpkısı alanda yoğunlaştı. Buradan sabık sene makro bulgular elde edilmişti. Hem çağ hem bile mıntıka turizmi açısından bu alanı çokça önemsiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Milattan evvel 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonradan 8’inci yüzyıla büyüklüğünde iskân yeri olarak geçer Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antika Kenti’nde hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor.

İlçenin 3 kilometre batısında vadi alan antika kentte, 2003’te Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları, yılın 12 kocaoğlan sakır sakır sürüyor.

İncil’de adı geçen nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates’un yer aldığı, atlama beygiri, fil, pars, geyik ve grifon (musahabe tarihinde görülen elinin körü benzeri hayvana verilen benibeşer) gibi bir nice hayvanın betimleme edildiği kiliselerin tabanındaki mozaiklerle ünlenen ve şimdiye kadar iki ısıdam, iki kilise, bire bir defans yapısı, kayaç mezarları, temaşa, benzeri kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş, uğur, villa, diğer abidevi binalar ile bazen diyanet alanları kadar yapılar kâin antika kentte kazı çalışmaları, geçen sene ortaya çıkarılan ve “Roma Kelesi” namına adlandırılan askeri yapıda yoğunlaştı.

Dört Irmak Kilisesi’nin 50 metre büyüklüğünde güneyinde mevcut, satır ve ok ucu kadar eserlere rastlanan kare planlı yapıda, son namına 1600 almanak kantar ağırlığı ve Roma askerine ilgilendiren 1800 almanak çıpa maske çağ yüzüne çıkarılmıştı.

Share: