Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile soluk kodlu ikaz! Ansız başat ve su baskınları üzere müdebbir olunması istendi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden mevrut akıbet çekicilik raporlarına göre erte günün önceki saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek bora ve gök curcunalı sağanağın, Marmara’nın güney ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Garp Karadeniz’da Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’da, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın yıldız ve mağrip ilçelerinde espaslı ve yerli olarak kuvvetli yağmur bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 yer için sarı kodlu ihtar verildi. Bu iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce saha alıyor.

BASKIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın yıldız ve doğusu, Gün Batısı Karadeniz (Sinop hariç), Çanakkale’nin çöz kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın yıldız ve mağrip kesimlerinde vadi vadi akva olması beklendiğinden yeğin, taşma, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin müdebbir ve tetik olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği dahi sosyal medya hesabından uyarı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’bile bora ve asuman gürültülü boğanak yağışların; aralıklı ve evcil namına kuvvetli olması bekleniyor. Bedaheten hâkim ve akarsu baskınına alın tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Genel Müdürlük, hava sıcaklığında kebir ayrımsız fark olmayacağını üstelik açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “potansiyel ateş durumu”na bel ediyor. Anlayış edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek işler konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: