Kütahya bilgi: Cumhur Reisi Erdoğan, Balaban Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak kazançlı modelini değiştirdiği üzere bu global fırtınadan sunu bir iki kayıpla çıkacaktır, anca dahi oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açılış Töreni’nde konuştu.

Milletin serencam iki asrının kayıplarla, baştan ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna yönelik saldırılara karşı direnmekle geçtiğini tamlayan Erdoğan, 6 yüzyıllık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken bile Cumhuriyet’i baştan kurarken dahi vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken da bilcümle inançlarını pek, umutlarını dinç tuttuklarını tabir etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından manzara ettiği ümranlı, kalkınmış, gönençli Türkiye’ye yayılmak için bunca beklemek mecburiyetinde kaldığına bel ederek, uzunca bir müddet kalkınma hamleleri, demokrasi girişimleri, endüstrileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri tehdit eden seçkin nev gelişmenin önünün sonuna büyüklüğünde açıldığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’den henüz el şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler bodur sürede kere alırken, Türkiye’nin her 10 yılda aynı yaşadığı darbelerle sürekli patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “Hiç pekâlâ bu, sadece kişi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan tıpkı format değildi. Türkiye’nin seçkin alanda hoşgörüsüz kalması üzere kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki gür niyetli bazı girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetli Menderes’in ve merhum Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve rahmetli Türkeş’in sergilediği evcil, milli duruşu bilcümle takdirle anıyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık”

Cumhur Reisi Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi gücük bırakılmış, siyasal ve askeri gücü daima törpülenmiş aynı Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bir Lahzada kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak tıpkısı balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme eden global güvenlik ve ekonomik krizi sırasında çokça daha bol anlaşılmıştır. Kaslı ülkeler dahil eksiksiz dünyanın dengeleri allak bullak olurken, tığ hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze asla uzaklık vermedik. Tıpkı şekilde demokraside de temas kesimden vatandaşımızın hak ve hürriyet alanlarını genişleterek, toplumsal gerilimlere ve terör örgütlerinin zemin bulmasına fırsat veren mecmu çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve özge bölgelerde yapılan yıldırı operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütün yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Mahdut içinde, sınırlı dışında bunu başardık mı? çıktı birlikte başarmaya aynen devam edeceğiz. Bu uğraş bittabi görgüsüz gerçekleşmedi. Attığımız rastgele adımda haricen ve içeriden kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, birçok bedeller ödedik amma hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin birlikte üstesinden geldik.”

“Tarım Kredi Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları iz ve hizmetlerin beraberinde global ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi her bakımdan dünyanın sunu stratejik ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Zaman Türkiye’yi dünyanın sunma şişman 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen bire bir vizyona kavuşturduysak, bunu, sonuç 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Akıbet dönemde milletimizin canını yakan gâh sıkıntılar… Amma bu dünyanın dahi sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar cümle mütekâmil ülkelerin, sözde hakeza tıpkısı sorunları yokmuş gibi davrandığına. Emin olun onların başındaki karaca bulutların taşıdığı acı yağmurları, bizim yaşadıklarımızla mukayese birlikte edilmez. Bak doğal gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’üstelik gereksiz. Deminden biz Tarım Cesaret Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek. 1300 pasaj marketi hemencek 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Tarım Cesaret Kooperatifleri’nden haleldar eser almaya devam edecek.

Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği için bu global fırtınadan en beş altı kayıpla çıkacaktır, anca da oluyor. İnşallah yılbaşından sonra, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını daha mebzul göreceğiz. Bilcümle söylediğim kabil kardeşlerim, biraz çıdam ve artık destek istiyorum. Zira bizim bildirme balaban gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve zenginlik şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin esas krizi ise daha yıpranmamış başlıyor. Üretim ve tedbir kanallarındaki bozulmayı, mal alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle alay malay toplumsal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin birlikte lacerem çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Biz ise bazı bayağı sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza devam ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 sene önce 2023 hedeflerini car ettiklerinde, birilerinin dalga geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdiklerini ve eksikleri aceleten tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz peşi sıra 2071 idealimiz ati. Bütün söylediğimiz üzere içre bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

AK Tümen hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan yatırım, nesir edilen ürün ve getirilen hizmetlere ilişik verileri paylaşan Erdoğan, akıbet 20 yılda Kütahya’ya 26 milyar liralık değerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 bakir derslik yapıldığını, Kütahya Sağlık Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim az yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı gerekseme sahiplerine toplam 1,7 milyar liralık tutarında üs aktardık. Mecmu 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 keyif tesisi mensur ettik. 610 yataklı Kütahya Kent Hastanemiz ile Domaniç Bütünleşmiş İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Yer ve şehircilikte Kütahya’üstelik TOKİ marifetiyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp doğruluk sahiplerine teyit ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün dahi proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı ve Eskişehir illerimizi havi Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun açıkça gelgel müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede firez ve termal turizme dair yerine turizmin geliştirilmesi amacıyla şümullü icraat yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’de 24 kilometreden devraldığımız mukassem misil uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle bütün 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren haddinden fazla sayıdaki kez çalışmasının bir kısmını önümüzdeki yıl, bir kısmını dahi ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki kül demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: