‘Zafer Yolu’ kafilesi, tarihi üslup için yola daha çok

İZMİR’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında, Kocatepe’den İzmir’e ‘Galebe ve Yâd Yürüyüşü’ yapacak kafile, Afyonkarahisar’a uğurlandı. Kafileye Türk bayrağını doğrulama eden Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “9 Eylül çabucak İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği; Kocatepe’den başlayıp 9 Ilkgüz’dahi İzmir’de sonlanacak ‘Galibiyet ve Yâd Yürüyüşü’ amacıyla göç yola artık. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün katılımcılarını Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyonkarahisar’a uğurladı. Uğurlamada Başkan Tunç Soyer’e Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç İzmir fahri takımı, kafiledeki sporcular ve çok sayıda İzmirli haremlik etti. Törende mütekellim Başbuğ Soyer, “100 yıl geçmiş atalarımız bu cennet vatanı bize ısmarlamak üzere yabansı bire bir yengi kazandı. O galibiyet yolculuğu 100 sene önce başladı. Kanları, canları pahasına kazandıkları o zaferle eskimemiş benzeri cesamet kuruldu, cumhuriyet altını kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, kamu bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla kıvanma ediyoruz. Bugün ati nesillere tekrar bu benzersiz vatanı güç etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu mukavemetli zaferin önce adımlarını atmak için zaman İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz açıkça olsun, ayağınıza taş değmesin” diye niteleyerek konuştu.

9 Ilkgüz’bile baştan İzmir’bile buluşacaklarını belirten Komutan Soyer, “9 Ilkgüz vakit kaybetmeden İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Yeni ayrımsız devlerin, cumhuriyetin başlangıç tarihidir. 100 yılı kutlamak her kula kader olamaz. Bizler bu nedenle çok şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını kazanç ediyoruz. O yüzden çok gururluyuz. 9 Eylül’birlikte Gündoğdu Meydanı’nda balaban aynı coşkuyla buluşmak için hepinize iyi yolculuklar diliyorum” dedi. KAMER YILDIZLI BAYRAĞI KAFİLEYE TESLİM ETTİBaşkan Soyer, 400 kilometrelik tarihi yolculuk süresince taşınacak ve serencam durağı 9 Eylül’üstelik İzmir’de düzenlenecek halas törenleri olacak Türk bayrağını, Türkiye Alpinizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Çetin’e konfirmasyon etti.Öte yandan Soyer bugün Afyonkarahisar’a gidip, evvel kendisine Büyük Tecavüz öncesi şanlı ordumuza kucak açan Dereçine’ye gidip, kafileyle buluşacak.Kocatepe’den başlayıp İzmir’dahi sonlanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü kapsamındaki etkinlikler, Iri Atak öncesi Türk ordusuna aguş açan Dereçine’de 24 Ağustos akşamı başlayacak. Küşat Komutan Soyer, İzmir Milli Kitabevi Vakfı Başkanı Büyük Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın misafir kendisine katılacağı ‘Barış ve Türkiye Söyleşisi’ ile yapılacak. Tıpkısı şeb ünlü şarkıcı Haluk Levent dahi görüntü matlup. Dinleti sonrası bitişik Yeşilçiftlik beldesine düzenlenecek 8 kilometrelik ahali yürüyüşüne katılacak barhana, geceyi da keçe kampında geçirecek.ZAFER YOLUGazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün akıbet hazırlıklarını silah arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni musahabe edecek barhana, Balaban Tecavüz’un tarihi sene dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Galibiyet Yolu’nda yürüyecek. Ayrımsız yüzyıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak göç, sabah saatlerinde düzenlenecek ihtifal törenlerinden sonra İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı alpinist, sportmen ve gönüllü gençlerden oluşan esas yol kafilesi ise 400 kilometrelik Zafer Yolu’nu karye ve kasabalardan bilgisiz, 14 günde İzmir’e varacak.KURTULUŞ GÜNLERİ KUTLANACAKGüzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin arkası sıra Dumlupınar’a yürüyecek kol, Atatürk’ün “Ordular önceki hedefiniz Akdeniz’dir, istikbal” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’da düzenlenecek etkinliklere dahi katılacak. Banaz, Yardımcı, Ulubey, Kaynak, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın halas haset kutlamalarına katıldıktan sonradan İzmir’e akilane ilerlemeye devam edecek kafilenin son durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in halas törenleri olacak. Tutum kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları yadigâr toprağını de Cumhuriyet Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

Kafileye minval boyunca cıvıl cıvıl ekipleriyle geri hizmet destek sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek halas ve utku coşkusunu ön halkıyla yaşayacak. Kamp akşamlarında karye halkının birlikte çağrılı olacağı zaman söyleşileri ve müzik dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve ‘Nutuk’ hediye edilecek.

Share: